fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Prezydent Chin pojedzie do Korei Północnej. Pierwszy raz od 14 lat

Kim Dzong Un i Xi Jinping
AFP
Xi Jinping w tym tygodniu odwiedzi Koreę Północną - podały w poniedziałek chińskie państwowe media, zauważając, że będzie to pierwsza od ponad dziesięciu lat wizyta chińskiego prezydenta w Pjongjangu.

Wizyta Xi Jinpinga będzie krótka - potrwa dwa dni, od czwartku do piątku. Chiński prezydent odwiedzi Północną Koreę na na zaproszenie przywódcy reżimu Kim Dzong Una - podał chiński nadawca CCTV.

„Obie strony będą rozmawiać na temat sytuacji na Półwyspie Koreańskim i dążyć do nowych postępów w politycznym rozwiązaniu kwestii Półwyspu” - poinformowała CCTV.

Chiny i Korea Północna od roku pracują nad poprawą stosunków, po pogorszeniu spowodowanym poparciem Pekinu dla sankcji, nałożonych na Północ w związku z jej programem nuklearnym.

Kim Dzong Un w ciągu ostatniego roku podróżował do Chin aż cztery razy, by spotykać się z Xi. Wizyta w drugą stronę ma podkreślić 70. rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Chinami i Koreą Północną.

Ostatnim prezydentem Chin, który odwiedził Koreę Północną, był Hu Jintao w 2005 roku. Chiny to jedyny poważny sojusznik Korei w regionie.

Źródło: rp.pl/ CNA/ CCTV
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA