fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Turcja: Groźby sankcji USA za zakup S-400? Nie znają nas

Wyrzutnia S-400 na próbie przed paradą w Moskwie
AFP
Turcja odrzuciła w niedzielę groźby sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych, związanych z zakupem rosyjskich rakiet, stwierdzając, że nie zrezygnuje z obietnicy złożonej Moskwie.

Waszyngton od miesięcy ostrzega swojego sojusznika w NATO, że zakup przez Ankarę rosyjskich systemów rakietowych S-400 obok amerykańskich myśliwców F-35, stanowiłby zagrożenie dla zachodniej obrony.

Stany Zjednoczone oświadczyły, że wstrzymają wspólny program F-35 z Turcją, jeśli otrzyma ona rosyjski system obrony przeciwrakietowej. Prawo amerykańskie przewiduje ponadto sankcje dla każdego kraju zawierającego umowy zbrojeniowe z rosyjskimi firmami.

- Amerykańskie groźby sankcji pokazują, że oni nie znają Turcji - powiedział wiceprezydent Fuat Oktay w telewizji Kanal 7.

- Decyzja w sprawie S-400 została podjęta. Po zawarciu paktu dane słowo obowiązuje, Turcja szanuje je - dodał.

Ankara twierdzi, że pierwsze dostawy S-400 są zaplanowane na czerwiec lub lipiec. W zeszłym miesiącu, po wielokrotnych ostrzeżeniach, Stany Zjednoczone stwierdziły, że decyzja Turcji o zakupie systemu S-400 była niezgodna z programem współpracy przy F-35.

Turcja planowała zakup 100 myśliwców F-35A. Tureccy piloci już szkolili się w USA.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA