fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Ławrow: Autokefalia Kościoła na Ukrainie? Prowokacja USA

AFP
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w piątek, że decyzja Patriarchatu Ekumenicznego o uznaniu autokefalii Ukraińskiego Kościoła prawosławnego to "prowokacja" popierana przez Waszyngton.

Ławrow podczas wywiadu medialnego opisał ten ruch jako "prowokację patriarchy Bartłomieja z Konstantynopola, podjętą z bezpośrednim wsparciem ze strony Waszyngtonu" - zgodnie z transkrypcją opublikowaną na stronie internetowej MSZ.

"Mieszanie się w Kościół jest zabronione przez prawo na Ukrainie, w Rosji i - mam nadzieję - w każdym normalnym kraju"- powiedział.

Święty Synod pod przewodnictwem Patriarchy Konstantynopola w Stambule w czwartek poinformował, że zgodził się uznać niepodległość ukraińskiego Kościoła prawosławnego, który historycznie działał pod parasolem Moskwy.

Posunięcie to spotkało się z ostrą krytyką patriarchy Moskwy. - Pogwałcono kanony kościelne, naruszono jedność międzyprawosławną, udokumentowano inwazję patriarchatu Konstantynopola na terytorium kanoniczne Kościoła rosyjskiego" - przekonywał. Wcześniej w piątek Kreml zapowiedział, że "będzie chronić interesy" wyznawców prawosławia. Ta ochrona byłaby "wyłącznie polityczna i dyplomatyczna" - zaznaczył.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA