fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Poroszenko uczcił na Lubelszczyźnie Ukraińców poległych z rąk Polaków. "Wzywam do wzajemnego wybaczenia"

AFP
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył w miejscowości Sahryń w województwie lubelskim kwiaty pod pomnikiem Ukraińców, którzy w 1944 roku zginęli z rąk żołnierzy Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej.

W 75. rocznicę rzezi wołyńskiej Poroszenko odwiedził Sahryń - wieść na Lubelszczyźnie, gdzie - znajduje się memoriał pamięci Ukraińców, którzy zginęli z rąk polskich Batalionów Chłopskich i jednostek Armii Krajowej w 1944 roku. Głowa ukraińskiego państwa złożyła kwiaty pod pomnikiem zmarłych i wziął udział w nabożeństwie - poinformował Ukrinform.

"Szanujemy głęboko pamięć o ukraińskich ofiarach konfliktu ukraińsko-polskiego w marcu 1944 roku, ale tak samo czcimy pamięć Polaków, którzy byli ofiarami tragicznych wydarzeń na Ukrainie, w tym na Wołyniu w latach 1943-44. Wzywamy Pana: Przebacz nam nasze winy, jako i my odpuszczamy winowajcom. Wzywam Ukraińców i Polaków do wzajemnego wybaczenia" - mówił Poroszenko w czasie uroczystości.

"Wydarzenia między Ukraińcami i Polakami podczas II wojny światowej wymagają starannych badań historycznych, prowadzonych wspólnie przez ukraińskich i polskich historyków. Nasze narody zasługują na prawdę. Ale nie będziemy upolityczniać tych kart naszej historii" - dodał ukraiński prezydent.

"Przerażające karty z historii narodów polskiego i ukraińskiego nie powinny być decydujące ani dla teraźniejszości, ani dla naszej wspólnej europejskiej przyszłości" - zaapelował Poroszenko, zaznaczając, że oba narody łączy "jednoznaczne doświadczenie wspólnej walki o wolność z reżimami imperialistycznymi i totalitarnymi".

Poroszenko po uroczystościach w Sahryniu ma udać się z powrotem na Ukrainę, gdzie weźmie udział w wydarzeniach upamiętniających pamięć ukraińskich ofiar konfliktu z czasów II wojny światowej.

O wizycie Poroszenki w Polsce w 75. rocznicę rzezi wołyńskiej jako pierwsza informowała w piątek "Rzeczpospolita"

Źródło: rp.pl/ UkrInform
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA