fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Opozycja: Trudeau w Indiach - i cło na ciecierzycę wzrosło

AFP
Indie podniosły cło na importowaną ciecierzycę z 40 do 60 proc. Opozycja wobec rządu premiera Justina Trudeau w Kanadzie uważa, że jest to reakcja na wizytę szefa kanadyjskiego rządu w Indiach. Trudeau odpiera zarzuty mówiąc, że kwestia ceł jest związana z sytuacją na rynku wewnętrznym w Indiach.

- Nowe cła, które są związane z poziomem upraw ciecierzycy w samych Indiach, w rzeczywistości bardziej dotkną Australię niż Kanadę - mówił Trudeau.

Z kolei ministerstwo rolnictwa Kanady zapewnia, że 95 proc. ciecierzycy uprawianej w Kanadzie to odmiana, która będzie wyłączona z nowego cła.

Mimo to kanadyjska opozycja uważa wzrost ceł na ciecierzycę za reakcję na sugestie kanadyjskiego rządu, że wrogie elementy w indyjskich władzach próbowały sabotować wizytę Trudeau w Indiach.

- Indie podnoszą cło na kanadyjską ciecierzycę do 60 proc., to jasny sygnał, że Indie są niezadowolone, a cenę za to zapłacą kanadyjscy rolnicy. Premier zaszkodził naszym relacjom z Indiami - oskarża liderka opozycyjnych konserwatystów w izbie niższej parlamentu Candice Bergen.

Wizyta Trudeau w Indiach stała się głośna za sprawą zdjęcia żony premiera Trudeau z Jaspalem Atwalem, sikhem skazanym za próbę zamachu na indyjskiego ministra w 1986 roku. Kanadyjski rząd oskarżył wrogie elementy w indyjskim rządzie o to, że były odpowiedzialne za pojawienie się Atwala w otoczeniu premiera Kanady w trakcie jego wizyty w Indiach.

O wizycie Trudeau w Kanadzie było głośno również z tego powodu, że w czasie tygodniowego pobytu w tym kraju często pojawiał się w miejscach publicznych w indyjskich strojach ludowych. Opozycja w Kanadzie oskarżała go, że jest "bardziej indyjski od Hindusów".

Źródło: theglobeandmail.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA