fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dobra osobiste

Protest głodowy pacjentów z Gostynina. Chcą poprawy warunków

Fotorzepa, Piotr Nowak
W Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dysocjacyjnym w Gostyninie trwa protest głodowy 30 pacjentów. Osadzeni domagają się poprawy warunków lokalowych, bytowych oraz zasad traktowania. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaapelował o podjęcie działań do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

W wyniku panującej pandemii warunki pobytu pacjentów z ośrodka w Gostyninie pogorszyły się. Osadzeni oczekują poprawy warunków bytowych (przywrócenia wstrzymanych w związku z pandemią możliwości korzystania z usług kurierskich, zamawiania posiłków z zewnątrz, dokonywania zakupów, zainstalowania klimatyzatorów w pokojach oraz właściwego traktowania (zmiany dyrektora Ośrodka i kierownika ochrony, odstąpienia od prewencyjnego stosowania kajdanek, stworzenia możliwości comiesięcznych spotkań z dyrektorem Ośrodka itp.).

Zdaniem RPO warunki w Gostyninie są coraz gorsze, placówka jest przepełniona. - (...) w praktyce oznacza to pobyt w warunkach naruszających prawo do prywatności i intymności - podkreśla rzecznik.

- Przebywanie w pokojach wieloosobowych pacjentów z zaburzeniami osobowości, zaburzeniami preferencji seksualnych, osób z niepełnosprawnością intelektualną czy psychiczną nie sprzyja prowadzeniu terapii – która jest przecież głównym zadaniem KOZZD - dodaje RPO.

Rzecznik zauważa, że liczne zmiany w regulaminach wewnętrznych ośrodka nie służą relacji pacjentów i personelu terapeutycznego.

Źródło: RPO
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA