fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dobra osobiste

Spam narusza dobra osobiste. Internauta dostanie zadośćuczynienie za niezamówione oferty handlowe

Flickr
500 złotych zadośćuczynienia przyznał sąd mężczyźnie, który drogą internetową otrzymywał niezamówione oferty handlowe, czyli spam. To pierwszy taki wyrok w Polsce.

- Jest rewolucyjny dla konsumentów i przedsiębiorców - powiedział ekspert ds. nowych technologii Maciej Kawecki  programie "Dzień Dobry TVN".

Pozew wniósł mężczyzna, który otrzymywał na skrzynkę mailową niezamówione oferty handlowe. Twierdził, że spam burzył jego spokój ducha, a ciągłe  przeglądanie i kasowanie niechcianych maili zajmowało czas i przeszkadzało w sprawnym korzystaniu z komputera i telefonu.

Pozwany tłumaczył, że nie zrobił nic złego. Wskazywał, że oferty nie były kierowane do konkretnych osób oraz nie ma dowodów na to, że robił to regularnie.  Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli przychylił się jednak do stanowiska powoda i przyznał mężczyźnie odszkodowanie w wysokości 500 złotych.

W uzasadnieniu Sąd zaznaczył: "Nawet jednorazowa wiadomość stanowiąca tzw. spam prowadzi do naruszenia dóbr osobistych takich jak spokój wewnętrzny człowieka, prywatność czy swoboda korespondencji."

Według Macieja Kaweckiego, wyrok jest przełomowy i ważny - dla konsumentów, ponieważ otwiera drogę do dochodzenia roszczeń względem ogromnej liczby przedsiębiorców oraz dla przedsiębiorców - bo dziś mail marketing jest jedną z najczęstszych form promocji.

- Boję się, że przedsiębiorcy będą chcieli korzystać z usług podmiotów trzecich spoza Unii Europejskiej, które jurysdykcji nie mają - powiedział dr Kawecki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA