fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane osobowe

WSA: wykaz nieruchomości bez danych potencjalnego dzierżawcy

www.sxc.hu
W wykazie nieruchomości nie można było wskazywać danych potencjalnego dzierżawcy.

O bezprzetargowe wydzierżawienie na trzy lata części miejskiej działki z przeznaczeniem na myjnię samochodową zwrócił się do prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego Michał B. (dane zmienione).

Po trzech miesiącach otrzymał pismo o pozytywnym załatwieniu wniosku. Zawarcie umowy miało być poprzedzone trzytygodniowym okresem publikacji wykazu nieruchomości przeznaczonych do wydzierżawienia w trybie bezprzetargowym.

Wykaz, podany do publicznej wiadomości, wskazywał m.in. działkę przeznaczoną imiennie do wydzierżawienia Michałowi B. Miesiąc później miasto odstąpiło od wydzierżawienia tego terenu w trybie bezprzetargowym. Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego ogłosił nowy wykaz nieruchomości przeznaczonych do wydzierżawienia w drodze przetargu ustnego nieograniczonego. Wykaz obejmował m.in. działkę obiecaną Michałowi B. Okazało się bowiem, że zainteresowali się nią również dzierżawcy prowadzący działalność w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Michał B. wezwał prezydenta miasta do usunięcia naruszenia prawa, gdyż nie było podstawy prawnej do zamieszczenia w pierwszym wykazie jego danych osobowych. Powtórzył to w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.

Prezydent miasta odpowiedział, że przeznaczenie nieruchomości do wydzierżawienia w drodze przetargu ustnego nieograniczonego nie spowodowało utraty możliwości dzierżawy tego gruntu przez Michała B. Powiadamiany o dwóch kolejnych przetargach, nie przystąpił on jednak do żadnego z nich. Oba zakończyły się zresztą wynikiem negatywnym i nieruchomość nie została wydzierżawiona. Podanie danych osoby, dla której jest planowane wydzierżawienie gruntów miasta, wynikało z obowiązku jawności działań gminy.

Sąd uwzględnił skargę i stwierdził niezgodność z prawem aktu prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego w sprawie wykazu nieruchomości przeznaczonych do wydzierżawienia w trybie bezprzetargowym w zakresie obejmującym wskazanie imienia i nazwiska dzierżawcy. Art. 35 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który określa, co powinno się znajdować we wspomnianych wykazach, nie wymienia danych potencjalnego nabywcy czy dzierżawcy, także wtedy, gdy ma zastosowanie tryb bezprzetargowy. Nie można też tego wywodzić z ogólnej zasady jawności działalności gminy – stwierdził WSA.

Sygnatura akt: II SA/Go 83/16

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA