fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych

Bloomberg
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii nie uległy zmianie, a program QE pozostał na dotychczasowym poziomie. Bank Anglii (BoE) na porannym posiedzeniu w czwartek jednogłośnie podjął taką decyzję, zgodną z oczekiwaniami rynku.

Bank centralny nie zamierza też zaostrzać polityki, dopóki nie zacznie się zmniejszać bezrobocie, a stopa inflacji nie utrzyma się w okolicach 2 proc.

Stopa referencyjna BoE pozostaje na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. Bank Anglii zdecydował również o pozostawieniu programu QE na dotychczasowym poziomie. Program został rozszerzony o 200 mld funtów w marcu, w czerwcu zwiększono o dodatkowe 100 mld funtów. Obecnie jego kwota wynosi 745 mld funtów.

Recesja gospodarcza w Wielkiej Brytanii z powodu epidemii koronawirusa będzie mniej dotkliwa, niż się spodziewano - oświadczył Bank Anglii. Prognozuje on, że gospodarka skurczy się w tym roku o 9,5 proc. Jednocześnie z analizy wynika, iż recesja będzie słabsza niż wcześniej prognozowano. Wstępne prognozy BoE z maja mówiły o spadku PKB o 14 proc.

Bank prognozuje także wzrost bezrobocia po zakończeniu programu wsparcia dla firm. Obecnie wynosi ono 3,9 proc. a ma wzrosnąć do 7,7 proc. Wstępne analizy w maju wskazywały na wzrost do 9 procent.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA