fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Turcja: PKB wzrósł w 2020 roku

Stambuł
AFP
PKB Turcji wzrósł przez cały 2020 r. o 1,8 proc., co oznacza, że Turcja była jedną z nielicznych gospodarek na świecie, które doświadczyły wówczas wzrostu. W czwartym kwartale PKB wzrósł aż o 5,9 proc. r./r. (1,7 proc. kw./kw.) i jedyną dużą gospodarką, która rozwijała się wówczas szybciej były Chiny, ze wzrostem wynoszącym 6,5 proc.

Ożywienie gospodarcze w Turcji jest w dużym stopniu napędzane przez konsumpcję gospodarstw domowych. W czwartym kwartale wzrosła ona o 8 proc. r./r. Wysoki wzrost gospodarczy jest także skutkiem pobudzania akcji kredytowej przez rząd. Pomogło to spółkom i gospodarstwom domowym przetrwać kryzys towarzyszący pandemii. Wzrost eksportu był natomiast płaski w czwartym kwartale.

Silnemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszy w Turcji wysoka inflacja, która sięgała w styczniu 14,97 proc. Obawy dotyczące wzrostu cen i polityki banku centralnego przyczyniły się do osłabienia liry tureckiej o około 20 proc. wobec dolara w 2020 r. Odkąd jednak w listopadzie zmienił się prezes Banku Centralnego Republiki Turcji (nowym prezesem został Naci Agbal), lira umocniła się o około 15 proc. Bank Centralny podniósł w tym czasie swoją główną stopę procentową łącznie o 675 pb, do 17 proc.

- Po powrocie stabilności na rynek walutowy, tureccy eksporterzy mogą wreszcie cieszyć się konkurencyjnością cenową uzyskaną w ostatnich latach - wskazuje Yarkin Cebeci, analityk JPMorgan Chase.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA