Reklama
Rozwiń

Eksport do Wielkiej Brytanii na huśtawce

Polskie firmy eksportujące na Wyspy nie mogą narzekać na końcówkę ubiegłego roku. Ale wkrótce nastroje mogą się pogorszyć.

Publikacja: 23.02.2021 21:00

Eksport do Wielkiej Brytanii na huśtawce

Foto: pexels.com

Ostatnie dwa miesiące 2020 r. przyniosły znaczący, prawie 12-proc., wzrost polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), ta dynamika znacznie przewyższała przeciętny wzrost w okresie listopad–grudzień z ostatnich pięciu lat wynoszący 1,3 proc. Wśród największych 20 rynków zbytu eksport rósł szybciej tylko do sześciu krajów: Szwajcarii, Szwecji, Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Ukrainy.

Według PIE to wysokie tempo wzrostu było podyktowane obawami związanymi ze skutkami brexitu i dążeniem importerów do gromadzenia zapasów na wypadek wprowadzenia ceł. Szczególnym powodzeniem cieszyły się produkowane w Polsce artykuły konsumpcyjne trwałego użytku (telewizory i monitory, telefony komórkowe, chłodziarki i zamrażarki, zmywarki, mikrofony i głośniki), chemia gospodarcza, ciągniki, silniki spalinowe wysokoprężne oraz aparaty słuchowe. Wzrósł także eksport produktów rolno-spożywczych, jak konserwy rybne i wyroby czekoladowe.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe