fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

MFW: spadek gospodarczy na Ukrainie wyhamowuje

Według MW gospodarka Ukrainy w 2020 r. zmniejszy się  o 7,2 proc.
Bloomberg
Międzynarodowy Fundusz Walutowy poprawił in plus prognozę dla ukraińskiej gospodarki na ten i przyszły rok. Spadek gospodarczy wyhamowuje.

Według funduszu gospodarka Ukrainy w tym roku zmniejszy się nie o 8,2 proc., jak głosiła prognoza z czerwca, ale o 7,2 proc., informuje agencja Unian. W 2021 r. nastąpi wzrost o 3 proc. (wcześniej MFW zakładał jedynie 1,1 proc. przyrostu PKB).

Niższa będzie też tegoroczna inflacja (3,2 proc. zamiast wcześniej zapowiedzianych 4,5 proc.). W 2021 r. wzrost cen wyniesie 6 proc. (zamiast 7,2 proc. z czerwcowej prognozy). Także bezrobocie nie będzie na poziomie 12,6 proc., ale 11 proc. w tym i 9,6 proc. w przyszłym roku.

Jak podkreślają analitycy MFW gospodarka naszego południowo-wschodniego sąsiada przedstawia się dziś lepiej aniżeli w pierwszej połowie roku, podobnie jak cała gospodarka świata. MFW poprawił również i te prognozy. Spadek światowej gospodarki w 2020 r. wyniesie 4,4 proc., a nie 4,9 proc. W 2021 r. światowa gospodarka wzrośnie o 5,2 proc., czyli o 2 p.p. mniej niż prognozowano w czerwcu.

Międzynarodowa agencja ratingowa S&P Global Ratings jest większym optymistą niż fundusz i prognozuje spadek realnego PKB Ukrainy w 2020 r. o 6 proc.

Według danych statystycznych Kijowa ukraińska gospodarka spowolniła spadek w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 r. do 5,8 proc., po tym jak w styczniu-lipcu straciła 6,2 proc. 

Władze podkreślają, że wszystkie rodzaje działalności biznesowej - przemysł, budownictwo, transport, handel, a także rolnictwo poprawiły swoją dynamikę, a wskaźnik oczekiwań dotyczących działalności gospodarczej wzrósł w porównaniu z lipcem. Doprowadziło to do spowolnienia spadku wskaźnika produkcji dóbr i usług do 6,5 proc.

Wśród kluczowych czynników, które pozytywnie wpłynęły na gospodarkę jest korzystna w sierpniu sytuacja na światowych rynkach metali żelaznych i rud metali - głównych eksportowych sektorów Ukrainy. Na korzyść działa też zachowanie relatywnie wysokiej siły nabywczej ludności oraz przystosowanie biznesu do pracy w warunkach kwarantanny. Jednocześnie w gospodarce Ukrainy występuje niska aktywność inwestycyjna. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA