Reklama
Rozwiń

Koronawirus zatruł nastroje konsumentów. Najgorzej od 2013 roku

Nastroje przedsiębiorców i konsumentów w Polsce były w marcu najsłabsze od 2013 r., a to dopiero początek fali pesymizmu, która zalewa Europę w związku z epidemią koronawirusa.

Aktualizacja: 30.03.2020 13:34 Publikacja: 30.03.2020 13:02

Koronawirus zatruł nastroje konsumentów. Najgorzej od 2013 roku

Foto: Adobe Stock

Europejski wskaźnik nastrojów (ESI), obliczany przez Komisję Europejską na podstawie ankiety wśród gospodarstw domowych i menedżerów przedsiębiorstw dla każdego z państw UE, spadł w marcu w Polsce do 95,3 pkt z 99,2 pkt w lutym. Niżej był poprzednio w grudniu 2013 r., gdy polska gospodarka wychodziła z okresu stagnacji spowodowanego m.in. kryzysem zadłużeniowym w strefie euro.

ESI odzwierciedla oceny konsumentów i przedsiębiorstw dotyczące ich obecnej sytuacji finansowej oraz ich oczekiwania na przyszłość. Marcowy odczyt tego wskaźnika sugeruje, że polska gospodarka już w I kwartale br. mocno wyhamowała.

Czytaj także: Rada Przedsiębiorczości: Rządowa tarcza nie uratuje gospodarki 

Marcowa zniżka ESI nad Wisłą, czwarta z rzędu, to raczej kontynuacja trendu widocznego od początku 2018 r. i związanego ze spowolnieniem w strefie euro. Komisja Europejska zaznaczyła bowiem w komentarzu do poniedziałkowej publikacji, że w „większości państw znacząca większość odpowiedzi na ankiety została zebrana przed wprowadzeniem surowych restrykcji mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa”.

To oznacza, że ostre załamanie nastrojów polskich konsumentów i przedsiębiorstw w związku z epidemią ESI pokaże się dopiero w kwietniu. Tymczasem już w marcu w sektorze usługowym oceny koniunktury i jej perspektyw były najsłabsze od połowy 2013 r., a w przemyśle najsłabsze od jesieni tamtego roku.

W strefie euro ESI w marcu spadł do 94,5 pkt ze 103,4 pkt w lutym. To najniższy odczyt tego wskaźnika od sierpnia 2013 r. Tak dużej miesięcznej zniżki (o 8,9 pkt) ESI nie zanotował jednak jeszcze nigdy w swojej historii, sięgającej połowy lat 80. XX w. Nawet w trakcie kryzysu finansowego z 2008 r. zniżkował maksymalnie o 7,2 pkt w ciągu miesiąca. A podobnie jak w Polsce, to dopiero preludium załamania nastrojów, którego można oczekiwać w kolejnych miesiącach.

O tym, co może czekać pozostałe kraje UE, świadczyć mogą dane z Włoch, które były pierwszym europejskim ogniskiem epidemii Covid-19. Tam w marcu ESI tąpnął o 17,6 pkt, do poziomu 83,7 pkt. To najniższy odczyt od czerwca 2013 r., gdy Włochy stały na krawędzi bankructwa. Nastroje załamały się we wszystkich sektorach włoskiej gospodarki, najbardziej jednak w usługach.

Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Dane gospodarcze
Jerome Powell wyjaśnia, dlaczego Fed nie chce obniżyć stóp procentowych
Dane gospodarcze
Amerykanie zaczęli mniej wydawać i więcej oszczędzać