fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Zaskakujące dane z Chin. Po recesji nie ma śladu?

AFP
Wskaźnik PMI mierzący koniunkturę w chińskim przemyśle wzrósł z mocno „recesyjnego” poziomu 35,7 pkt w lutym do 52 pkt w marcu.

Średnia prognoz analityków mówiła o wzroście do 45 pkt. Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt wskazuje na ekspansję w sektorze. Indeks dla sektora usług skoczył w tym czasie z 29,6 pkt do 52,3 pkt.

Te zaskakująco dobre dane zostały obliczone przez państwową Chińską Federację Logistyki i Zaopatrzenia (CFLP). PMI dla chińskiego przemysłu liczony przez prywatne firmy Markit i Caixin zostanie opublikowany dopiero w środę.

Wskaźnik dla nowych zamówień krajowych w przemyśle wyniósł w marcu 52 pkt, co sugeruje, że producenci są optymistycznie nastawieni, co do zleceń. Indeks dla nowych zamówień ekspertowych wyniósł jednak 46,4 pkt, czyli był nadal na „recesyjnym” poziomie.

Dane z Chin przyczyniły się we wtorek do zwyżek na części giełd azjatyckich. Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu rósł w końcówce sesji o ponad 1 proc., a koreański KOSPI o blisko 2 proc. Jednakże japoński Nikkei 225 spadł o 0,96 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA