fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Daesh

GRU nie wie, gdzie jest "kalif". Wie, gdzie go nie ma

AFP
GRU nie ma informacji na temat tego, gdzie przebywa obecnie Abu Bakr al-Baghdadi, samozwańczy kalif, przywódca tzw. Państwa Islamskiego (Daesh) - powiedział Igor Kostiukow, szef rosyjskiego wywiadu wojskowego.

- Jego miejsce pobytu nie jest znane - przyznał Kostiukow w czasie konferencji poświęconej bezpieczeństwu międzynarodowemu, zorganizowanej w Moskwie.

Zdaniem Kostiukowa jest bardzo mało prawdopodobne, by al-Baghdadi przebywał obecnie w Syrii, w prowincji Idlib, po wschodniej stronie rzeki Eufrat.

- Z pewnością nie ma go w Idlib. Na wschodnim brzegu Eufratu pozostały tylko "uśpione" komórki Państwa Islamskiego - powiedział szef GRU.

USA oferują 25 mln dolarów nagrody dla osoby, która pomoże w zatrzymaniu Abu Bakr al-Baghdadiego. W przeszłości kilkakrotnie pojawiały się informację, że samozwańczy kalif został zabity w trakcie bombardowań terytorium kurczącego się "kalifatu", ale żadna z tych informacji się nie potwierdziła.

W ostatnim czasie media informowały, że Al-Baghdadi miał utracić kontrolę nad terrorystyczną organizacją, która w 2019 roku utraciła ostatni kontrolowany przez siebie fragment terytorium Syrii (w 2014 roku Daesh kontrolowało ok. 1/3 terytorium Syrii i Iraku).

Według niektórych doniesień al-Baghdadi zmaga się z rakiem płuc, według innych - jest przykuty do łóżka ze względu na obrażenia, których doznał.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA