fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Eksperci alarmują: Johnson znosząc obostrzenia narazi dzieci

Boris Johnson
AFP
122 naukowców i lekarzy na łamach "The Lancet" ostrzega przed "groźnym i nieetycznym eksperymentem", jakim - ich zdaniem - są plany Borisa Johnsona, by znieć wszystkie obowiązujące w Wielkiej Brytanii obostrzenia 19 lipca, który Johnson określa mianem "dnia wolności".

List ukazał się po tym, jak minister zdrowia Wielkiej Brytanii, Sajid Javid przyznał, że po zniesieniu obostrzeń liczba zakażeń wykrywanych w ciągu doby może wzrosnąć do 100 tysięcy.

Autorzy listu w "The Lancet" ostrzegają, że strategia brytyjskiego rządu w połączeniu z szeroką transmisją wariantu Delta koronawirusa SARS-CoV-2 na Wyspach, stwarza "żyzny grunt dla pojawienia się wariantów odpornych na szczepionki".

122 sygnatariuszy ostrzega, że nieskrępowana transmisja w "nieproporcjonalny" sposób dotknie dzieci i ludzi młodych, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni, a szeroka cyrkulacja wirusa w tych grupach doprowadzi do "znaczącego zakłócenia procesu edukacji".

Plany Johnsona przewidują zniesienie wszystkich obostrzeń - w tym obowiązku zachowania dystansu społecznego i noszenia masek w miejscach publicznych.

Według najnowszych danych w ciągu doby w Wielkiej Brytanii wykryto 32 548 zakażeń koronawirusem - najwięcej od stycznia.

Jednocześnie dobowa liczba zgonów zakażonych od połowy kwietnia utrzymuje się na poziomie kilkudziesięciu.

Autorzy listu w "The Lancet" zwracają jednak uwagę, że choć związek między zakażeniem a zgonami "osłabił się" to jednak "nie został zerwany, a zakażenie nadal wiąże się ze znaczącym ryzykiem ostrej i długiej choroby".

Pod listem podpisali się sir David King, były doradca rządu ds. naukowych, dr Chaand Nagpaul, przewodniczący Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego (BMA).

"W świetle tego poważnego ryzyka i biorąc pod uwagę, że szczepienie umożliwia szybkie osiągnięcie tego samego celu osiągnięcia odporności populacyjnej bez narażania ich, uważamy, że jakakolwiek strategia, która godzi się z wysokim poziomem zakażeń jest nieetyczna i nielogiczna" - piszą autorzy listu.

"Brytyjski rząd musi ponownie przemyśleć swoją strategię i podjąć pilne kroki, aby chronić społeczeństwo, w tym dzieci. Uważamy, że rząd rozpoczyna groźny i nieetyczny eksperyment i wzywamy do wstrzymania planów porzucenia obostrzeń 1 lipca 2021 roku" - dodają.

Źródło: The Indpendent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA