fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Dr Fauci w mailu z lutego 2020 r. odradzał noszenie maski

Dr Anthony Fauci
PAP/EPA
W lutym 2020 roku dr Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych pisał w jednym z e-maili, że maseczki ochronne, które można kupić w aptekach nie są bardzo skuteczne w ochronie przed zakażeniem koronawirusem i odradzał noszenie ich.

"Washington Post" i BuzzFeed pozyskały setki stron e-maili służbowych Fauciego na podstawie Ustawy o wolności informacji.

W jednym z e-maili dr Fauci, główny amerykański epidemiolog odpowiadając na e-mail Sylvii Burwell (prawdopodobnie chodzi o byłą sekretarz zdrowia w administracji Baracka Obamy), która pytała go o radę w kwestii noszenia maski w podróży.

Dr Fauci miał odpowiedzieć jej 5 lutego 2020 roku.

"Maski są tak naprawdę dla zakażonych, aby nie rozprzestrzeniali zakażenia na ludzi niezakażonych, a nie chronią niezakażonych przed zakażeniem" - napisał wówczas.

"Typowa maska, którą kupujesz w aptece, nie jest tak naprawdę skuteczna w ochronie przed wirusem, który jest wystarczająco mały, by przeniknąć przez materiał" - dodał tłumacząc, że maseczka może zapewnić pewną ochronę przed "większymi kropelkami, jeśli ktoś na ciebie kichnie lub kaszlnie).

"Nie doradzam zakładania maski, zwłaszcza, gdy udajesz się w miejsce, gdzie ryzyko (zakażeniem) jest niższe" - dodał.

3 kwietnia 2020 roku amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób zarekomendowały noszenie maseczek poza domem, w miejscach publicznych.

Od tego czasu dr Fauci zaczął zalecać noszenie masek. Kiedy CDC zmieniły niedawno wytyczne rekomendując, by osoby w pełni zaszczepione przestały nosić maski, dr Fauci podkreślał, że "zdjęcie maski nie jest obowiązkowe" - przypomina amerykański "Newsweek".

Źródło: Newsweek, Washington Post, BuzzFeed
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA