fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Dlaczego należy szczepić na COVID nastolatków? Ekspert odpowiada

Punkt szczepień powszechnych w Warszawie
PAP, Leszek Szymański
Pamiętajmy, że ta grupa wiekowa (nastolatkowie) najbardziej rozpowszechnia koronawirusa.- mówił w TVN24 dr hab. Ernest Kuchar, ekspert Luxmed, specjalista chorób zakaźnych i kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Od 17 maja na szczepienia przeciw COVID-19 mogą rejestrować się 16 i 17-latkowie.

Nastolatkowie mogą szczepić się wyłącznie szczepionką Pfizer/BioNTech, która została w Polsce i Unii Europejskiej dopuszczona do szczepień w tej grupie wiekowej.

Obecnie Europejska Agencja ds. Leków (EMA) rozpatruje wniosek o poszerzenie zgody na stosowanie szczepionki Pfizer/BioNTech o grupę nastolatków pomiędzy 12 a 15 rokiem życia. Szczepienia w tej grupie są już prowadzone z użyciem tej szczepionki w USA.

Dr Kuchar pytany o to po co szczepi się nastolatków przyznał, że "w tym wieku COVID będzie łagodną chorobą, która przebiega jak przeziębienie czy grypa".

- Pamiętajmy jednak, że ta grupa wiekowa najbardziej rozpowszechnia koronawirusa - dodał wskazując, iż mobilności młodych ludzi nie da się znacząco zredukować żadnymi ograniczeniami.

- Ci młodzi ludzie, mimo ograniczeń, spotykają się i będą spotykać, co zagwarantuje transmisję - stwierdził dr Kuchar.

- Dlatego w interesie nas wszystkich jest, aby oni zostali zaszczepieni - dodał.

- Nie żyjemy w próżni - nastolatkowie mają swoich rodziców, swoich dziadków. To już jest motywacja. Można się szczepić nie tylko dla siebie, ale też dla innych. Druga sprawa to wyjazdy - szczepienia mogą je ułatwić - kontynuował.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA