fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus w USA. Czy zaszczepieni mogą odwiedzać niezaszczepionych? Wskażówki CDC

Szczepienie na COVID
AFP
W pełni zaszczepione na COVID-19 osoby (osoby, które otrzymały dwie dawki dwudawkowych szczepionek - red.) mogą odwiedzać niezaszczepionych członków rodziny i przyjaciół bez ograniczeń - ale wizyty powinny ograniczać się do spotkania z członkami jednego niezaszczepionego gospodarstwa domowego - mówi Tami Skoff, epidemiolog z amerykańskich Centrów ds. Kontroli Prewencji Chorób.

CDC ma wkrótce zaktualizować wytyczne dotyczące tego jak powinny zachowywać się zaszczepione osoby w oparciu o dane jak dobrze szczepienie chroni przed transmisją wirusa przez osobę zaszczepioną.

Do tego czasu jednak osoby zaszczepione powinny stosować się do obowiązujących w USA obostrzeń.

- W sytuacji, w której niezaszczepione osoby pochodzą z jednego gospodarstwa domowego i żadna z nich nie należy do grupy podwyższonego ryzyka ostrym przebiegiem COVID-19, (zaszczepieni) mogą spotykać się z (niezaszczepionymi) pod dachem bez masek i zachowywania dystansu społecznego - mówi Tami Skoff wchodząca w skład grupy zadaniowej odpowiedzialnej za szczepienia w USA.

- Przykład, jaki zazwyczaj podajemy, to sytuacja gdy w pełni zaszczepieni dziadkowie odwiedzają swoją niezaszczepioną córkę i jej niezaszczepione dzieci - przy założeniu, że żadne z nich nie jest zagrożone ostrym przebiegiem COVID-19. Ta wizyta może mieć miejsce pod dachem, bez masek i zachowania dystansu społecznego - dodaje Skoff.

- Te rekomendacje stosują się tylko do osób w pełni zaszczepionych - zastrzegła Skoff.

- Mamy coraz więcej dowodów wskazujących, że w pełni zaszczepione osoby są mniej narażone na bezobjawowe zakażenie, a - co za tym idzie - potencjalnie rzadziej transmitują wirusa SARS-CoV-2 - dodała.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA