fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Eksperci WHO zabrali głos ws. hydroksychlorochiny

Hydroksychlorochina
Adobe Stock
Panel ekspertów WHO opowiedział się przeciwko stosowaniu hydroksychlorochiny w terapii chorych na COVID-19. O tym, że lek ten może być przełomem w walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 mówił w przeszłości m.in. były prezydent USA, Donald Trump.

Według ekspertów WHO hydroksychlorochina, substancja o działaniu przeciwzapalnym, podawana chorym na COVID-19 nie zmienia w sposób znaczący przebiegu ich choroby lub skutecznie chroniła przed samym zakażeniem.

Na łamach "British Medical Journal" eksperci z WHO piszą, że leku tego nie należy stosować w walce z pandemią i nie warto prowadzić dalszych badań dotyczących terapii z jego użyciem u zakażonych koronawirusem.

Rekomendacja panelu ekspertów opiera się na sześciu badaniach obejmujących ponad 6 tysięcy uczestników.

W marcu 2020 roku ówczesny prezydent USA, Donald Trump, mówił, że hydroksychlorochina może być przełomem w walce z pandemią koronawirusa.

Trump mówił wówczas, że sam ją brał prewencyjnie - pomimo braku rekomendacji Federalnej Agencji Żywności i Leków (FDA) dotyczącej stosowania tego leku w terapii COVID-19.

Teraz eksperci WHO podkreślają, że wyniki badań wskazują, iż "zasoby należy skierować na badania nad innymi lekami, które mogą chronić przed COVID-19".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA