fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Szczepionka AstraZeneca może być nieskuteczna dla seniorów

AFP
Szczepionka przeciw koronawirusowi firmy AstraZeneca nie jest wystarczająco skuteczna dla osób powyżej 65. roku życia - przekazały dziennikom "Handelsblatt" i "Bild" źródła w niemieckim rządzie.

Niemieccy urzędnicy obawiają się, że szczepionka AstraZeneca może nie być zatwierdzona przez władze Unii Europejskiej do stosowania u osób powyżej 65 roku życia - informuje na swojej stronie internetowej "Bild".

W ubiegłym tygodniu firma zapowiedziała, że zmniejszy dostawy swojej szczepionki przeciw Covid-19 do Unii Europejskiej o ponad 61 proc. - do 31 milionów dawek - w pierwszym kwartale. Powodem są problemy z produkcją.

Niepewność dotyczy także drugiego kwartału. Od kwietnia do czerwca AstraZeneca miała przekazać do UE kolejnych 80 milionów dawek, ale obecnie nie jest w stanie zadeklarować rzeczywistej skali dostaw.

Komisja Europejska podpisała z AstraZenecą umowę na dostawę łącznie 400 milionów dawek szczepionki przeciwko Covid-19.

 

Szczepionka AstraZeneca nie została jeszcze autoryzowana przez Europejską Agencję Leków. Opinia EMA powinna być wydana do końca stycznia. Według nieoficjalnych informacji może to nastąpić w piątek.

Jeśli agencja potwierdzi bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki, ostateczną zgodę na jej dopuszczenie do obrotu w państwach Wspólnoty podejmie Komisja Europejska.

W UE zatwierdzono już do użycia szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderny.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA