fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Moderna złozyła wniosek o rejestrację swojej szczepionki w USA

Logo koncernu Moderna
AFP
Koncern Moderna poinformował w poniedziałek, że złozył wniosek o rejestrację swojej eksperymentalnej szczepionki na COVID-19 do stosowania w nadzwyczajnych sytuacjach w USA. Wcześniej Moderna informowała, że z ostatecznych wyników badań w ramach trzeciej fazy testów klinicznych szczepionki wynika, że ma ona 94,1 proc. skuteczności w ochronie przed COVID-19.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków poinformowała, że jej komitet doradczy zbierze się, by rozpatrzyć wniosek Moderny 17 grudnia.

FDA rozpatrzy też podobny wniosek złożony wcześniej przez koncern Pfizer, którego eksperymentalna szczepionka w trzeciej fazie testów klinicznych wykazała się 90-procentową skutecznością.

Moderna będzie też ubiegać się o zgodę stosowania jej szczepionki w nadzwyczajnych sytuacjach w Europie.

Koncern podkreśla, że jego szczepionka wykazała się 100-procentową skutecznością w ochronie zaszczepionych przed ostrym przebiegiem COVID-19.

Skuteczność szczepionki była wysoka niezależnie od grupy wiekowej, rasy, pochodzenia etnicznego i płci.

- Wierzymy, że mamy szczepionkę, która jest wysoce skuteczna. Teraz mamy dane, które to potwierdzają - podkreślił Tal Zaks, główny lekarz z firmy Moderna.

Spośród 196 uczestników testów szczepionki, u których wykryto zakażenie koronawirusem, 185 należało do grupy, której podano placebo. Wszystkie 30 ostrych przypadków COVID-19 wśród testowanych - w tym jeden przypadek śmiertelny - dotyczył uczestnika testów z grupy, która otrzymała placebo.

Moderna jest gotowa dostarczyć ok. 20 mln dawek szczepionki na rynek amerykański do końca 2020 roku.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA