fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. U ilu uczestników testów szczepionek na COVID wystąpiły efekty uboczne?

Punkt pobierania próbek do testów na COVID w Waszyngtonie
AFP
Do 15 proc. uczestników testów klinicznych eksperymentalnych szczepionek na COVID-19 opracowanych przez Modernę i Pfizer odczuwało "dość znaczące efekty uboczne" po otrzymaniu szczepionki - mówił dr. Moncef Slaoui główny doradca ds. nauki amerykańskiej operacji Warp Speed - publiczno-prywatnego partnerstwa, którego celem było jak najszybsze dostarczenie szczepionki na COVID-19 na amerykański rynek.

U części uczestników testów pojawiły się symptomy podobne do symptomów grypy po otrzymaniu szczepionki, w tym mdłości, bóle ciała, bóle głowy i dreszcze.

- Sądzę, że te efekty uboczne są czymś zwyczajnym - powiedział Slaoui w rozmowie z CNN.

- Powiedziałbym, że może 10-15 proc. zaszczepionych miało dość znaczące efekty uboczne, które zazwyczaj nie trwały dłużej niż 24, 36 godzin - i ustępowały - dodał.

- Większość osób miała mniej znaczące efekty uboczne - podkreślił dodając, że wydaje się to być niskim kosztem w porównaniu do "95-procentowej ochrony przed zakażeniem, które może być śmiertelne".

Slaoui przyznał, że dużo ważniejsze będą ewentualne długoterminowe efekty uboczne szczepień przeciwko COVID-19.

Pfizer i Moderna starają się o zgodę na użycie ich szczepionek w sytuacjach nadzwyczajnych. W USA zgodę taką może wydać Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA