fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Ekspert wzywa do zakazania sprzedaży testów antygenowych

stock.adobe.com
Andriej Iwanow, główny niezależny specjalista ds. klinicznej diagnostyki laboratoryjnej Petersburskiej Komisji Zdrowia, ostrzegł przed samodzielnym używaniem ekspresowych testów antygenowych na Covid-19. Zwrócił uwagę, że tylko specjaliści potrafią ich poprawnie używać oraz właściwie interpretować wyniki.

- Ludzie uważają, że można używać takich testów i nie mając wystarczających kompetencji do ich interpretacji, wyciągać wnioski. Nabywają w ten sposób fałszywego przekonania o swoim zdrowiu i stwarzają zagrożenie dla innych - powiedział Iwanow na kongresie Medical Petersburg.

- Nawet specjaliści kliniczni, którzy nie mają interdyscyplinarnych kontaktów ze specjalistami laboratoryjnymi, nie są w stanie przeprowadzić skutecznej diagnostyki: zaplanować etapów przedanalitycznych i poanalitycznych, zinterpretować wyników. Czy można sobie zatem wyobrazić, czy zwykli ludzie samodzielnie przeprowadzą diagnostykę? To niedopuszczalne - dodał naukowiec, cytowany przez agencję Interfax.

Iwanow ocenił, że należy zakazać sprzedaży ekspresowych testów, którą w Rosji obecnie prowadzą apteki internetowe.

- Praktykę realizacji testów, które powinny być stosowane tylko przez lekarzy specjalistów i tylko w placówce medycznej, należy wstrzymać. Mówimy o testach antygenowych, które są swobodnie sprzedawane. RosZdrawnadzor (rosyjski urząd kontroli służby zdrowia - red.) powinien zwrócić na to uwagę - powiedział specjalista.

Źródło: rp.pl/ interfax
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA