fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Ponad 16 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem we Francji. Dobowy rekord

AFP
Francuskie służby medyczne poinformowały, że w ciągu doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u ponad 16 tysięcy osób.

W środę we Francji liczba zakażonych wzrosła o ponad 13 tys., w czwartek - o 16 096. To najwyższy dobowy wzrost liczby przypadków SARS-CoV-2 w tym kraju od początku epidemii.

W ciągu ostatnich 24 godzin we francuskich szpitalach zmarły 52 osoby zakażone SARS-CoV-2.

W skali kraju obecnie 6,5 proc. wykonywanych testów na SARS-CoV-2 daje wynik pozytywny. Od środy liczba zidentyfikowanych ognisk epidemii wzrosła o 95 i wynosi 1 091. 207 ognisk dotyczy domów opieki.

Rekordowo wysoki dobowy wzrost liczby zakażeń w czwartek odnotowano także w Wielkiej Brytanii. Tamtejsze władze medyczne poinformowały o 6 634 przypadkach.

Najwyższy dzienny przyrost przypadków SARS-CoV-2 stwierdzono również w Polsce. Jak rano przekazało Ministerstwo Zdrowia, badania potwierdziły zakażenie u kolejnych 1 136 osób.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl / Le Parisien
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA