fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Szwajcaria: Ciężarne w grupie ryzyka w związku z COVID-19

stock.adobe.com
Władze szwajcarskie zaktualizowały zestawienie osób należących do "grupy wysokiego ryzyka" w związku z epidemią COVID-19 kobiety w ciąży - informuje serwis thelocal.ch.

Szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia Publicznego (BAG) poinformował, że ciężarne są bardziej zagrożone ostrym przebiegiem COVID-19 niż kobiety w tym samym wieku, które nie są w ciąży.

BAG szacuje, że ryzyko związane z ostrym przebiegiem COVID-19 jest u kobiet w ciąży od 1,5 do nawet 5 razy większe niż u kobiet nie będących w ciąży. COVID-19 może też zagrozić nienarodzonemu dziecku ciężarnej - uważają przedstawiciele Urzędu.

Virginie Masserey, przedstawicielka BAG twierdzi, że w przypadku zakażenia ciężarnej i jej nienarodzonego dziecka koronawirusem może dojść do przedwczesnego porodu.

- Trudno powiedzieć jak groźna w rzeczywistości jest taka sytuacja - oceniła Masserey.

- Wirus może zakazić łożysko, co może doprowadzić do dostarczenia płodowi zbyt małej ilości pokarmu. Jeśli dziecko urodzi się z zakażeniem, to również może być groźne. Nie wiemy jednak jakie dokładnie wiąże się z tym ryzyko - stwierdziła.

Dołączenie kobiet w ciąży do grupy wysokiego ryzyka w związku z epidemią COVID-19 będzie miało znaczenia dla szwajcarskich pracodawców.

Przepisy prawa zobowiązują pracodawców do ochrony osób z grup podwyższonego ryzyka przed zakażeniem. Działania podejmowane w tym zakresie obejmują zwiększenie bezpieczeństwa stanowiska pracy takiej osoby lub umożliwienie jej pracy zdalnej.

Masserey apeluje też, by ciężarne ściśle stosowały się do zasad dystansowania społecznego i reżimu sanitarnego.

Źródło: thelocal.ch
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA