fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus: Optymistyczne wyniki badań nad szczepionką

AFP
Wczesne wyniki badań nad szczepionką przeciw koronawirusowi wskazują, że uczestnicy wytworzyli w swoich organizmach odpowiednie przeciwciała.

Uczestnicy, którym podano szczepionkę opracowaną przez spółkę Moderna, uzyskali pozytywne skutki kuracji.

Ogłoszono, że zakończyła się pierwsza faza badań klinicznych leku, który ma powstrzymać pandemię. W pierwszej fazie badana jest niewielka liczba pacjentów, a głównym celem jest sprawdzenie, czy podawany środek nie stanowi zagrożenia.

Moderna, który ma swoją siedzibę w Cambridge w stanie Massachusetts  jest jednym z ośmiu producentów na świecie, którzy już przeprowadzają badania kliniczne. W Stanach Zjednoczonych nad lekiem pracują również dwie inne firmy - Pfizer i Inovio. Jedna ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii, a trzy w Chinach.

Przedstawiciele Moderny poinformowali, że wszystkich ośmiu uczestników badania wytworzyło przeciwciała w ilości zbliżonej lub przewyższającej poziom odnotowywany u osób, które pokonały COVID-19.

Przeciwciała uniemożliwiają wirusowi atakowanie ludzkich komórek. Obecność takich przeciwciał na poziomie osób, które w sposób naturalny uległy zakażeniu, jest ważnym wskaźnikiem w badaniach nad szczepionką.

Firma otrzymała zgodę na rozpoczęcie drugiej fazy badań. W trzeciej fazie testowanych może być ponad kilka tysięcy pacjentów. 

Nie wiadomo, ile potrwają kolejne fazy testów. Nie ogłoszono również, kiedy szczepionka mogłaby być dostępna publicznie. 

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA