fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Geje ograniczeni w oddawaniu osocza do badań

AFP
Mężczyźni, którzy uprawiali seks z osobą tej samej płci w ciągu ostatnich trzech miesięcy, zostali pozbawieni możliwości uczestniczenia w angielskim programie oddawania osocza do badań nad lekiem na koronawirusa.

Angielska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) prowadzi badania, których celem jest ustalenie, czy osocze pochodzące od osób, które wyzdrowiały po COVID-19, może być wykorzystane do leczenia chorych.

Przepisy regulujące oddawanie krwi przez mężczyzn różnią się na całym świecie, a wiele państw wprowadziło zakazy w celu zmniejszenia ryzyka przenoszenia wirusa HIV, który powoduje AIDS.

- Uważamy, że rząd traci ogromną pulę potencjalnych bezpiecznych dawców - przekonuje Ethan Spibey z Freedom To Donate. - Tu nie chodzi tylko o gejów i biseksualistów, ale o to, jak zapewnić wszystkim wystarczający i bezpieczny zapas krwi - dodał.

Rzecznik prasowy NHS powiedział, że komisja złożona z urzędników, pracowników naukowych i rzeczników LGBT+ przedstawi rządowi do końca 2020 roku rekomendacje, czy należy zmienić trzymiesięczny okres odroczenia. - Zdajemy sobie sprawę, że ludzie chcą być traktowani jako jednostki, tak bardzo jak to tylko możliwe - przekazał agencji Reutersa.

W Irlandii Północnej, podobnie jak w Danii i Stanach Zjednoczonych, skrócono czas zakazu oddawania krwi przez gejów i biseksualistów z dwunastu do trzech miesięcy.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA