fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chiny

Prof. Góralczyk: Chiny biorą Hongkong. Czas na Tajwan?

Fotorzepa Robert Gardziński
Stało się coś z perspektywy chińskiej niezmiernie ważnego: Chińczycy nie wprowadzili wojska na ulice Hongkongu. Wyciągnęli wniosek z poprzedniej wielkiej zawieruchy, wiosny 1989 roku – mówi prof. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, publicysta w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.

Obecne władze chińskie ogłosiły wielki projekt ponownego renesansu narodu chińskiego, trzeciego w dziejach kraju. Nie będzie żadnego renesansu, jeśli po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej są dwa organizmy z Chinami w nazwie. Dla mieszkańców Tajwanu jest jasne, że niedługo może dojść do zjednoczenia – ocenia gość podcastu.

Przez dwie dekady Hongkong wygrywał rankingi dotyczące wolności gospodarczej. Była to najbardziej wolna gospodarka na świecie. Władze w Pekinie będą chciały utrzymać ten status. Nie wiadomo tylko, czy Zachód na to pozwoli. Już wprowadzane są pewne uregulowania prawne. Hongkong może być w ten sposób „karany” – dodaje prof. Góralczyk.

Co się zmieni w Hongkongu po wprowadzeniu nowej ustawy o bezpieczeństwie narodowym? Co to oznacza dla gospodarki regionu? Czy dojdzie do konfliktu militarnego na Tajwanie? Czy czeka nas nowa zimna wojna? O tym wszystkim w podcaście „Świat w Skali Makro”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA