fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Podatki oparte na prostych i stabilnych zasadach

Bloomberg
Ujednolicenie definicji kosztów uzyskania przychodów i dłuższy okres na wdrożenie nowych przepisów – to najczęstsze postulaty przedsiębiorców.

Mimo że przedsiębiorcy z ulgą przyjęli zapowiedź rządu o wycofaniu z wprowadzenia jednolitego podatku dochodowego, nie oznacza to, że są zadowoleni z obecnego systemu. Wskazują, że jednym z największych problemów w zakresie podatków dochodowych są spory dotyczące kosztów uzyskania przychodów. Eksperci wskazują na konieczność zmian, których efektem byłoby doprecyzowanie definicji kosztów podatkowych.

– W wielu przypadkach trudno stwierdzić jednoznacznie, czy dany wydatek ma charakter reklamowy i podlega odliczeniu, czy jest to reprezentacja, której nie można odliczyć. Co więcej, organy podatkowe zmieniają często interpretację przepisów i kwestionują rozliczenie przedsiębiorcy – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce.

Problem zmiany interpretacji przepisów w trakcie ich obowiązywania dotyczy także ustawy o VAT.

Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP, wskazuje, że przykładem może być stawka VAT na usługi związane z ochroną środowiska morskiego. – Skarb Państwa ogłaszał przetargi na te usługi ze stawką 0 proc. Po kilku latach organy skarbowe uznały, że właściwa jest stawka 23 proc., i zażądały od firm dopłaty podatku, którego wcześniej nie otrzymały – mówi Mariusz Korzeb.

Kamil Lewandowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii FL Tax, zaznacza, że przedsiębiorcy oczekują przede wszystkim stabilnych przepisów. – Chcieliby wiedzieć, ile podatek wynosi i jaki będzie w kolejnym roku. A to wcale nie jest takie oczywiste. Często dowiadują się o tym, ile zapłacą od stycznia kolejnego roku, dopiero w listopadzie lub grudniu. W takich warunkach trudno rzetelnie i odpowiedzialnie planować inwestycje – mówi Lewandowski.

Na problem ten wskazuje również Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP. Przypomina, że w przypadku ustawy o VAT, która wchodzi w życie z początkiem 2017 r., rząd dał przedsiębiorcom tylko dwa tygodnie vacatio legis.

– Zmiany w ustawie o VAT powinny być wprowadzane z odpowiednim vacatio legis. To kwestia szacunku dla podatników. Nowe przepisy nie są też w sposób wystarczający konsultowane z tymi, których mają dotyczyć. Przykładem może być choćby zamieszanie stworzone przez wprowadzenie częściowego mechanizmu odwrotnego obciążenia w robotach budowlanych. Wydaje się, że przeprowadzenie konsultacji projektu z branżą pozwoliłoby na uniknięcie kontrowersji.

To niejedyne zmiany, które wchodzą w życie z początkiem stycznia. W 2017 r. część przedsiębiorców skorzysta z obniżki z 19 do 15 proc. stawki CIT dla tzw. małych podatników, których przychody nie przekraczają 1,2 mln euro rocznie.

Rząd zapowiada też liczne ułatwienia wynikające z przedstawionej w listopadzie konstytucji dla biznesu. Jednym z nich będzie zwolnienie z płacenia składek ZUS dla tych, których dophody nie przekroczą 1000 zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA