fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Bundestag przegłosował zniesienie podatku solidarnościowego. Duża ulga dla podatników

AFP
Niemiecki Bundestag przegłosował zniesienie podatku solidarnościowego - tzw. Soli - dla 90 procent podatników.

Za zniesieniem podatku było 369 parlamentarzystów, przeciwko głosowało 278. Trzy osoby wstrzymały się od głosu.

W 2021 roku z podatku solidarnościowego, Solidaritätszuschlag potocznie zwanego Soli -  zostaną zwolnione osoby zarabiające poniżej 73,8 tys. euro brutto rocznie. W przypadku małżeństw z dwójką dzieci 151 tys. euro. To oznacza, że niemal 95 proc. mieszkańców RFN będzie zwolnionych z tego podatku. Najbardziej zyskają na tym podatnicy ze średnimi zarobkami.

Stawka Soli to obecnie 5,5 proc. Na początku wynosił 7,5 procent. Podatek jest płacony przez podatników podatku dochodowego, podatku od zysków kapitałowych oraz podatku od firm. W 2018 roku Soli przyniósł dał federalnemu budżetowi niemal 19 mld euro. Według wyliczeń analityków zniesienie podatku oznacza dla niemieckiego budżetu w 2021 roku pływy mniejsze o 10,9 mld euro - informuje welt.de

Solidaritätszuschlag obowiązuje od 1991 roku. Został wprowadzony w celu wspierania przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej, kosztów zjednoczenia Niemiec, a także, by sfinansować udział Niemców w wojnie w Zatoce Perskiej.

Dyskusje nad zniesieniem Soli trwały w Niemiec od ponad 10 lat. Wielu polityków i ekonomistów uważała, ze podatek trzeba znieść, ponieważ cele dla których został wprowadzony już dawno nie są aktualne. W 2008 roku kwestia zasadności istnienia podatku trafiła do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe, który jednak odmówił jej rozpatrywania. Zniesienie podatku w ostatnich latach było podnoszone coraz częściej, a nawet zostało wpisane do umowy koalicyjnej partii tworzących obecny rząd Niemiec, CDU/CSU i SPD.

Zniesienie Soli to tylko częściowe zwycięstwo jego przeciwników. Najbogatsi Niemcy są nim wciąż objęci.

Minister finansów oraz wicekanclerz i członek SPD, Olaf Scholz uważa, że najbogatsi wciąż mają płacić podatek. Jednak politycy koalicyjnego CDU/CSU zapowiadają, że będą dążyć do całkowitego zniesienia Soli w w następnej kadencji parlamentu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA