fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Szydło: Nie podwyższymy podatków

Beata Szydło
Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek
Darmowe leki dla seniorów, 12 zł minimalnej płacy godzinowej, wyższe świadczenia dla niepełnosprawnych – nowe pomysły PiS.

Polska nie potrzebuje rewolucji, tylko dobrego rządzenia – mówiła kandydatka PiS na premiera Beta Szydło.

– Potrzebujemy zająć się problemami zwykłych Polaków, którzy chcą normalnie żyć. Mniej polityki w polityce, więcej obywatelskości w polityce – podsumowała.

Beata Szydło dla sobotniej konwencji przedstawiła pakiet ustaw, które jej zdaniem są już gotowe, będą wdrażane jako pierwsze, po ewentualnym objęciu rządów przez PiS. Skierowane są one do wielu grup społecznych. Szydło zaczęła od rolników – dla nich przygotowano ustawą o dofinansowaniu ubezpieczeń rolniczych oraz o ochronie polskiej ziemi przed wyprzedawaniem. Jak mówiła Szydło, docelowo trzeba też zmienić system dopłat, który jest dla polskich rolników – np. z niemieckimi rolnikami, niesprawiedliwy.

Kolejny pakiet zmian dotyczy przedsiębiorców oraz zatrudnienia.

– Obywatele muszą czuć, że państwo stoi po ich stronie, szczególnie gdy znajdą się w trudnej sytuacji – mówiła Szydło. – Zbyt często w Polsce jest tak, że gdy przedsiębiorca ma problem, to urzędnicy mówią - rozumiemy, ale nic nie możemy. Czas z tym skończyć, chcemy by żaden obywatel nie usłyszał w urzędzie – nie da się – mówił kandydatka na premiera.

Program PiS dla przedsiębiorców to 15-procentowy CIT dla małych firm, z obrotem do 1,2 mln euro, roczna amortyzacja inwestycji, podwójna ulga dla tych, którzy będą wdrażać nowoczesne, polskie technologie. Do tego w ustawie o zamówieniach publicznych 40 proc. inwestycji lokalnej ma być realizowanych przez miejscowe firmy. PiS ma także gotowy narodowy program zatrudniania, który ma stworzyć ok. 1,9 mln miejsce pracy. W jego ramach na szczególnie ulgi mają liczyć młodzi ludzi zakładający firmy.

- Musimy stworzyć system dla młodych przedsiębiorców, aby mogli my myśleć o rozwoju – mówiła Szydło. Zaproponowała także wprowadzenie minimalnego godzinowego wynagrodzenie – 12 zł na godzinę brutto.

W ramach pakietu społecznego Szydło zaproponowała darmowe leki dla seniorów po 75 roku życia oraz program rodzina 500+. Podkreślała, że program ma cel – finansowego wsparcia rodzin, tak by zapobiec emigracji i negatywnym trendom demograficznym. - Bez względu na wszystko ten program w Polskim parlamencie będzie złożony i wierzę, że Sejmie i Senacie nie będzie nikogo kto zagłosuje przeciw – mówiła Szydło.

Program zakłada po 500 zł na każde dziecko, dla rodzin lepiej sytuowanych - na drugie i kolejne. – A w rodzinach, gdzie są dzieci niepełnosprawne, podwoję ten próg. Dzieci to nie koszt, to największa inwestycja – mówiła Szydło.

Szydło podkreślała, że są pieniądze na realizacją tych ustaw. - Nikomu nic nie trzeba zabierać, tylko uczciwe rządzić. Trzeba równo dzielić, to co mamy, a nie tak, by korzystała nieliczna grupa. – mówi ewentualna przyszła premier.

Dodała, że PiS przygotował zestaw ustaw, dzięki którym do budżetu będę wyższa wpływy z VAT.

– Skończymy z tym co dzisiaj jest patologią - grube miliardy wypływają z budżetu VAT, bo tak jest skonstruowana prawo. (...) Nie podwyższamy podatków, chcemy uszczelnić system i zwiększyć wpływy do budżetu – obiecywała Szydło.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA