fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

10 mld euro rocznie z nowego unijnego CIT

Adobe Stock
Nowy podatek od przedsiębiorstw, zaproponowany przez Komisję Europejską na finansowanie ożywienia po pandemii mógłby dawać do 10 mld euro rocznie czyli mniej niż 0,2 proc. obrotów tych firm.

Komisja przedstawiła 27 maja propozycję opodatkowania dużych przedsiębiorstw korzystających z jednolitego rynku nowym obciążeniem, będzie to jeden z tematów najbliższego szczytu Unii 18-19 czerwca. Mógłby wejść w życie w 2024 r. albo później — pisze Reuter.

- Zależnie od jego formy — zryczałtowanej sumy, wkładu proporcjonalnego do wielkości przedsiębiorstwa lub części podatku od uzysku — można by pozyskać ok. 10 mln euro bez zbytniego obciążania finansów tych przedsiębiorstw — powiedziała jedna z rzeczniczek Komisji. — Te 10 mld to niecałe 0.2 proc. obrotów osiąganych przez te duże przedsiębiorstwa z działalności na terenie Unii — dodała. Spodziewane roczne przychody z podatku są wstępnym oszacowaniem wypośrodkowanym z różnych opcji branych pod uwagę — wyjaśniła.

Komisarz UE ds. budżetu, Johannes Hahn powiedział w wywiadzie dla „Financial Timesa" z 31 maja, że ten podatek można by stosować wobec ok. 70 tys. przedsiębiorstw w Europie osiągających obroty powyżej 750 mln euro.

Komisja Europejska przedstawiła też propozycje innych podatków, od emisji CO2 w imporcie czy od tworzyw sztucznych. Chodzi jej o znalezienie nowych przychodów na spłatę pożyczki, jaką mogłaby zaciągnąć w imieniu 27 krajów — o ile jej projekt zostanie przyjęty — na sfinansowanie planu odbudowy sumą 750 mld euro.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA