fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Putin podniesie podatki. Koronawirus zrobił dziurę w budżecie

AFP
Ponad połowa rosyjskich lokat zostanie obłożona dodatkowym 13-procentowym podatkiem od dochodów. Dodatkowy podatek - 15 proc. zapłacą też ci, którzy wyprowadzają swoje zyski za granicą. Tak chce Władimir Putin.

Kreml szuka dodatkowych pieniędzy, którymi może zasypać budżetową dziurę powstałą po rządowym programie pomocy sektorom gospodarki poszkodowanym przez epidemię koronawirusa. Program opiewa na ponad 300 mld rubli (16,1 mld zł). Rosja traci też miesięcznie ok 4-5 mld dol. wpływów budżetowych przez niskie ceny ropy i gazu - główne źródła dewiz dla budżetu Federacji.

Oficjalnie pieniądze potrzebne są na wsparcie rodzin z dziećmi i bezrobotnych. Władimir Putin ogłosi w środowym orędziu, że najwyższe koszty poniesie bogata część społeczeństwa.

Za bogatych uchodzić mają posiadacze lokat bankowych, na których zgromadzili co najmniej milion rubli (dziś to 57,3 tys. zł.). A także posiadacze papierów wartościowych, za które wypłacane są dywidendy lokowane potem za granicą.

„Wszystkie wypłaty dochodów w formie procentów i dywidend, które wychodzą z Rosji za granicę, pod obcą jurysdykcję, powinny zostać obłożone adekwatnym podatkiem. (...) Obecnie dwie trzecie takich środków, jako dochody konkretnych osób fizycznych, w wyniku różnego rodzaju schematów, obłożone są realną stawką 2 proc. W tym samym czasie obywatele nawet z niewielką pensją płacą PIT w wysokości 13 proc. Jest to, mówiąc łagodnie - niesprawiedliwe" - mówił prezydent Rosji.

I zapowiedział, że zaproponuje rządowi obłożenie zysków z lokat powyżej 1 mln rubli podatkiem 13 proc., a zysków z dywidend i procentów wyprowadzanych za granicę - 15 proc. podatkiem.

- Jedyne co musimy teraz zrobić, to zmienić nieco nasze umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisane z niektórymi krajami. Jeżeli partnerzy zagraniczni nie zgodzą się z naszą propozycja, to Rosja zerwie umowy z jednostronnym trybie - zapowiedział Putin.

Dodał, że w wielu krajach od dawna funkcjonują takie rozwiązania jak opodatkowanie zysków z lokat. W Rosji do tej pory tego nie było, choć oferta rosyjskich banków uchodzi za jedną z najbardziej atrakcyjnych. Ile jest w Rosji milionowych lokat?

Agencja Ochrony Lokat informuje, że na 1 stycznia 2020 r lokaty na ponad 1 mln rubli stanowiły 55,3 proc. wszystkich wkładów w rosyjskich bankach. Z tego najwięcej - 32,1 proc. stanowią lokaty na kwoty powyżej 3 mln rubli (161,1 tys. zł).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA