Budżet i Podatki

Merkel i Macron się porozumieli: będzie budżet strefy euro

AFP
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron porozumieli się w sprawie budżetu dla krajów strefy euro. Prezydent Francji obiecał też wsparcie dla polityki azylowej niemieckiej kanclerz.

Macron i Merkel chcą rozpocząć w Europie nowy program inwestycyjny. Do tego w strukturach budżetowych UE chcą wydzielić miliardy dla krajów strefy euro. Takie ustalenia zapadły na spotkaniu przywódców w niemieckim Mesebergu.

Poza tym ma powstać Europejski Mechanizm Bezpieczeństwa jako zabezpieczenie przed kryzysem oraz oba kraje będą współpracować w zakresie reform migracyjnych.

Prezydent Francji od dawna nalegał na oddzielny budżet dla krajów strefy euro, na co nie chciała się zgodzić niemiecka kanclerz.

Po czterogodzinnym spotkaniu Angela Merkel powiedziała, że budżet strefy euro służyłby inwestycjom oraz zmniejszaniu różnic pomiędzy państwami unijnymi. Zanim jednak powstanie państwa strefy euro muszą zredukować ryzyko związane z kondycją europejskich banków.

– Można powiedzieć, że zrobiliśmy mały krok w dobrym kierunku – powiedziała kanclerz Niemiec.

Prezydent Francji uważa, że budżet strefy euro może obowiązywać już w 2021 roku i pomoże państwom strefy euro, które są "pogrążone w trudnościach". Macron podkreślił, że będzie to "prawdziwy budżet" z wydatkami i dochodami". Kanclerz Niemiec bardziej opisywała go jako „budżet inwestycyjny”. Wygląda więc na to, że ostateczna formuła nie została dopracowana. Nie wiadomo też ile pieniędzy będzie w budżecie. Macron mówił w przeszłości o setkach miliardów euro, zaś Merkel raczej o miliardach na „dolnym poziomie dwucyfrowym”.

Teraz Merkel i Macron będą przedstawiać swój pomysł innym krajom strefy euro i wspólnie negocjować warunki nowego budżetu.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL