fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Budżet z 0,9 mld zł nadwyżki

Bloomberg
Ze względu na duży wzrost wpływów z VAT, budżet państwa miał po dwóch miesiącach 0,9 mld zł nadwyżki.

W okresie styczeń-luty 2017 r. dochody budżetu państwa wyniosły 60,9 mld zł, czyli 18,7 proc. planu na cały rok – wynika z szacunkowego wykonania budżetu przedstawionego przez Ministerstwo Finansów.

W porównaniu z okresem styczeń-luty poprzedniego roku, dochody były o 4,8 mld zł, czyli 8,5 proc wyższe. Dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o 25,6  proc. rok do roku, w tym dochody z podatku VAT były wyższe o 9,6 mld zł, czyli 40,1 proc. rok do roku.

Tak ogromny wzrost może wynikać po części z przesunięć w zwrocie VAT. W grudniu zeszłego roku resort finansów zrealizował duże zwroty VAT, więc w styczniu i lutym nie pomniejszały one wpływów netto z tego podatku.

Dochody z akcyzy i podatku od gier były wyższe o 6,9 proc. rok do roku, tj. ok. 0,7 mld zł, z PIT – o 5,5 proc. (tj. ok. 0,4 mld zł), a z CIT – o 5,8 proc. (tj. ok. 0,3 mld zł). Dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych za okres I-II 2017 wyniosły 0,7 mld zł. Z kolei wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło 3 mld zł i było niższe o 7 mld zł w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W lutym 2016 roku miała miejsce wpłata na rachunek budżetu państwa z tytułu aukcji LTE, której nie ma w roku 2017.

Wydatki budżetu państwa w okresie styczeń – luty 2017 r. wyniosły 60,1 mld zł tj. 15,6 proc. planu. W analogicznym okresie roku 2016 r. przekazano 59,3 mld zł środków na wydatki.

Największe różnice w wykonaniu wydatków w stosunku do ubiegłego roku odnotowano w ramach budżetów wojewodów (wykonanie wyższe o ok. 4,3 mld zł), co jest głównie związane z wypłatą dodatków na dzieci z programu 500+. (w poprzednim roku program ruszył o kwietnia).

Przy dochodach wyższych niż wydatki, wystąpiła nadwyżka w budżecie. Po lutym br. wyniosła 0,9 mld zł - w ustawie budżetowej zaplanowano zaś 59,3 mld zł deficytu. 

Leszek Skiba, wiceminister finansów

Pozytywnie oceniając dobre dane o dochodach VAT za luty należy jednak pamiętać, że dochody z VAT były w lutym sztucznie podwyższone przez likwidację kwartalnych rozliczeń podatku dla części przedsiębiorców. Dlatego, choć dochody te wyraźnie rosną, należy ostrożnie podchodzić do wyciągania przedwczesnych wniosków. Pełny obraz tempa poprawy ściągalności będzie widoczny dopiero po kilku miesiącach.

W poprzednich latach wyniki z pierwszym miesięcy roku nie odzwierciedlały prawidłowo trendu, który był widoczny w drugiej połowie roku. Na przykład dynamika za styczeń i luty 2014 r. wyniosła prawie 30 proc. rok do roku, podczas gdy w całym 2014 r. wzrost dochodów z VAT wyniósł jedynie 9,6 proc.

Analizując bieżący strumień dochodów podatkowych w 2017 r. należy pamiętać m.in. o efektach zmian systemowych, których jest  w porównaniu do poprzedniego roku jest stosunkowo dużo. Oceniając trendy kształtowania się dochodów podatkowych należy analizować zawsze nieco dłuższe szeregi np. półroczne lub przynajmniej kwartalne, co pozwala na wyeliminowanie jednorazowych zaburzeń, które często mają miejsce na przełomie roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA