fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Irlandia przypomina o brexicie i ostrzega przed kryzysem

AFP
Rozmowy na temat przyszłych relacji handlowych między Wielką Brytanią a UE osiągną punkt kryzysowy, jeśli w najbliższych tygodniach nie dojdzie do przełomu - oświadczył szef MSZ Simon Coveney na antenie radia RTE.

31 grudnia 2020 roku skończy się okres przejściowy w relacjach Wielkiej Brytanii z UE. Na mocy umowy brexitowej okres ten mógłby zostać przedłużony - ale premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, odrzucał taką możliwość.

Coveney w rozmowie z radiem RTE zwrócił jednak uwagę, że rozmowy ws. przyszłych relacji handlowych między Londynem a Brukselą nie przynoszą oczekiwanych efektów. Szef MSZ Irlandii wypowiedział się po konsultacjach z głównym unijnym negocjatorem ds. brexitu, Michelem Barnierem przed rozmowami Wielkiej Brytanii z UE zaplanowanymi na 11 maja.

Na początku lipca UE ma przedstawić informację na temat postępu w negocjacjach.

- Prawda jest taka, że postęp nie jest obiecujący - powiedział Coveney. - Nie osiągnęliśmy wymaganego postępu - dodał.

Szef MSZ Irlandii ostrzegł, że jeśli w najbliższych tygodniach nie dojdzie do przełomu wówczas "osiągniemy kolejny kryzysowy punkt w negocjacjach ws. brexitu".

W przypadku, gdyby Bruksela i Londyn nie uzgodniły umowy handlowej, która miałaby wiązać obie strony po 31 grudnia, wówczas doszłoby do tzw. twardego brexitu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA