fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Sondaż: Torysi z rosnącą przewagą po decyzji Brexit Party

AFP
Partia Konserwatywna cieszy się rekordowo wysokim poparciem 42 procent ankietowanych Brytyjczyków po tym, jak Nigel Farage zapowiedział, że jego Brexit Party nie wystawi kandydatów w wyborach w tych okręgach, gdzie mandatu bronią torysi - wynika z najnowszego sondażu YouGov dla Sky News.

Badanie YouGov wykonane przedwczoraj i wczoraj wykazało poparcie dla ugrupowania Borisa Johnsona na poziomie 42 procent. To rekordowy wynik od początku roku. Na drugim miejscu tradycyjnie uplasowała się Partia Pracy, z poparciem 28 procent respondentów. Poparcie dla obu partii zwiększyło się względem poprzedniego sondażu - dla torysów o 3 pkt. proc., dla laburzystów - o 2 pkt. proc.

Sondaż został przeprowadzony przy użyciu nowej metody, w porównaniu do poprzednich badań dotyczących poparcia autorstwa YouGov. Respondentom pokazano tylko nazwiska kandydatów z danego okręgu wyborczego, a nie wszystkie, co oznacza, że wyborcy Brexit Party mogli nie znaleźć swojego kandydata w sondażu. To efekt decyzji Nigela Farage'a, który zapowiedział, że w nadchodzących przyspieszonych wyborach parlamentarnych jego ugrupowanie nie wystawi kandydatów w 317 okręgach, w których w 2017 r. wygrała Partia Konserwatywna. 

Usunięto również kandydatów, którzy ustąpili w ramach sojuszu pozostałych partii, między Liberalnymi Demokratami, walijską Plaid Cymru i Zielonymi. Ta metoda będzie obowiązywać już do końca kampanii - zapowiada YouGov.

Po tej zmianie poparcie dla Brexit Party mocno tąpnęło - obecnie na ugrupowanie Farage'a chce głosować 4 proc. ankietowanych. Jeszcze przed tygodniem rejestrowane poparcie dla tej partii wynosiło 10 proc. W szczegółowych wynikach odnotowano, że prawie wszyscy wyborcy, którzy chcieli głosować na Brexit Party, ale z braku kandydata w swoim okręgu już tego zrobić nie mogą, przekazali swój głos konserwatystom.

Na trzecim miejscu sondażu uplasowali się Liberalni Demokraci (15 proc., minus 2 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem). Ex aequo z Brexit Party są natomiast Zieloni (4 proc.), a za tą dwójką Szkocka Partia Narodowa (3 proc.) i Plaid Cymru (1 proc.).

YouGov przeprowadził sondaż na grupie 1619 dorosłych Brytyjczyków.

Źródło: rp.pl/ Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA