fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Premier Szkocji popiera rozwiązanie Izby Gmin

AFP
Premier Szkocji Nicola Sturgeon poparła rozpisanie przedterminowych wyborów w Wielkiej Brytanii przed świętami Bożego Narodzenia, sugerując, że SNP poprze wniosek Borisa Johnsona w sprawie skrócenia kadencji parlamentu.

Szkocka premier stwierdziła, że Brytyjczycy powinni pójść do urn kiedy tylko uda się zapewnić, że procedura z artykułu 50 traktatu o UE (procedura wyjścia z Unii) zostanie wydłużona, a termin wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty - przesunięty.

Sturgeon wystąpiła na wspólnej konferencji z Markiem Drakefordem, pierwszym ministrem Walii, aby wyrazić sprzeciw wobec umowie brexitowej wynegocjowanej przez Borisa Johnsona.

Sturgeon i Drakeford zaapelowali do UE, aby ta przesunęła datę brexitu poza dzień 31 stycznia, umożliwiając brytyjskim wyborcom uporać się z kryzysem ws. brexitu poprzez wybory i drugie referendum.

Szkocka pierwsza minister dodała, że jeśli opóźnienie brexitu zostanie zagwarantowane, wtedy następnym krokiem powinno być "odwołanie się do wyborców".

Ze względu na brak większości w Izbie Gmin, która poparłaby drugie referendum, zdaniem Sturgeon w pierwszej kolejności powinno dojść do wyborów.

- Byłabym szczęśliwa, gdyby doszło do nich przed Bożym Narodzeniem - podkreśliła.

Z kolei Drakeford stwierdził, że walijska Partia Pracy chce "pozbyć się tego zepsutego rządu".

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA