fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Zwolennicy brexitu przepraszają Merkel za słowo "Szwabka"

AFP
Brytyjska organizacja Leave.EU działająca na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE przeprosiła za określenie kanclerz Angeli Merkel mianem "Szwabki" (dosł. kraut - czyli kapusta - Brytyjczycy nazywali tak pogardliwie Niemców w czasie II wojny światowej), która stara się rozkazywać Wielkiej Brytanii, która prowadzi obecnie z UE negocjacje ws. wyjścia z Unii Europejskiej.

Wcześniej Leave.EU umieściła na Twitterze zdjęcie przedstawiające Merkel z uniesioną w górę prawą ręką i hasłem "nie wygraliśmy dwóch wojen światowych, aby być popychadłem Szwabki.

Był to komentarz do nieoficjalnej relacji z rozmowy Angeli Merkel z Borisem Johnsonem. Merkel miała powiedzieć Johnsonowi, że aby doszło do zawarcia umowy ws. brexitu Irlandia Północna musiałaby pozostać w unii celnej z UE.

- Posunęliśmy się za daleko i przepraszamy bezwarunkowo - powiedział rzecznik organizacji Leave.EU Andy Wigmore.

- W tych dniach niepewność i plemienny gniew w związku z brexitem prawdopodobnie powinniśmy okazać nieco mniej gniewu w retoryce obu stron - dodał.

Arron Banks, który finansował kampanię Leave.EU również stwierdził, że organizacja posunęła się za daleko.

- Ale naprawdę oburzająca jest sugestia Niemiec, że Irlandia Północna powinna być oddzielona (granicą celną - red.) od Wielkiej Brytanii - zaznaczył.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA