fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Bercow: Izba Gmin zbierze się w środę

AFP
Izba Gmin musi się zebrać bezzwłocznie - oświadczył spiker Izby Gmin, John Bercow, po wyroku Sądu Najwyższego, który uznał, że prorogacja parlamentu przez królową Elżbietę II, na wniosek Borisa Johnsona, była nielegalna - informuje Sky News. Tuż po 13 Bercow poinformował, że parlament zbierze się w środę o 11:30 czasu lokalnego (12:30 czasu polskiego).

W swoim oświadczeniu Bercow wyraził zadowolenie z orzeczenia Sądu Najwyższego, który uznał, iż prorogacja, która oznaczała zawieszenie prac parlamentu aż na pięć tygodni była bezprawna, ponieważ nie było uzasadnienia, by przerywać pracę Izby Gmin na tak długo.

"Sędziowie odrzucili twierdzenie rządu, że zamykanie parlamentu na pięć tygodni jest standardową praktyką, pozwalającą królowej na wygłoszenie mowy tronowej (królowa w jej trakcie przedstawia program rządu na najbliższe miesiące - red.)".

Bercow dodał, że sędziowie wyegzekwowali "prawo i obowiązek parlamentu do obradowania w tym kluczowym czasie, badania działań władzy wykonawczej i pociąganie ministrów do odpowiedzialności".

"Jako wcielenie naszej demokracji parlamentarnej, Izba Gmin musi niezwłocznie się zebrać. W tym celu w trybie pilnym skonsultuję się z liderami partii" - zapowiedział Bercow.


Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA