fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Premier Finlandii: Brexit bez umowy jest bardzo oczywisty

AFP
Premier Finlandii, która sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, zapowiedział w piątek, że nie będzie żadnych nowych negocjacji w sprawie umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

- Nie zamierzamy otwierać tego porozumienia, które wynegocjowaliśmy między Wielką Brytanią a Unią Europejską - powiedział premier Antti Rinne na konferencji prasowej w Helsinkach.

Według fińskiego szefa rządu jest „bardzo oczywiste”, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej bez umowy.

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej w Helsinkach z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim, Rinne powiedział dziennikarzom, że „sytuacja w Wielkiej Brytanii jest teraz bałaganem”.

- Nie wiemy, co się tam dzieje. Wydaje się bardzo oczywiste, że nie uda się (Wielkiej Brytanii) osiągnąć porozumienia, a my tutaj, w Finlandii, a także na poziomie Unii Europejskiej, wykonaliśmy pracę, dzięki której możemy poradzić sobie z taką sytuacją - mówił.

Wielka Brytania ma opuścić UE ostatniego dnia października, ale seria porażek w parlamencie premiera Borisa Johnsona, który bezskutecznie próbował powstrzymać posłów do Izby Gmin przed przyjęciem przepisów, zabraniających mu wyprowadzenie Zjednoczonego Królestwa z Unii bez porozumienia, sprawiła, że przyszłość dotycząca brexitu jest niejasna.

Przewodniczący PE  David Sassoli zgodził się ze słowami Rinne, mówiąc, że „wszystko wydaje się raczej zagmatwane”.

Finlandia sprawuje obecnie półroczną rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Źródło: rp.pl/ Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA