fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Wielka Brytania: Opozycja się spiera, kto ma zatrzymać twardy brexit

AFP
Jeremy Corbyn zagraża wynikowi głosowania nad wotum nieufności wobec rządu Borisa Johnsona nalegając, aby to on był tymczasowym premierem po upadku rządu torysów - napisała liderka Liberalnych Demokratów, Jo Swinson, w liście do lidera Partii Pracy.

Corbyn, w przypadku wygrania głosowania wniosku o wotum nieufności wobec gabinetu Johnsona, zamierza stworzyć tymczasowy rząd, a następnie opóźnić brexit, aby uniknąć twardego brexitu, którego Johnson nie wyklucza.

Jednak Jo Swinson, liderka proeuropejskich Liberalnych Demokratów pisze, że naleganie przez Corbyna na to, aby to on był tymczasowym szefem rządu, stwarza ryzyko, iż opozycja przegra głosowanie ws. wotum nieufności.

Partia Pracy nie odpowiedziała jeszcze na list.

Boris Johnson wielokrotnie powtarzał, że Wielka Brytania na pewno opuści Unię 31 października - z umową lub bez niej.

W niedzielę premier Wielkiej Brytanii powiedział BBC, że szanse na zawarcie nowej umowy z UE ws. brexitu są "niepewne". Wcześniej - jak przypomina BBC - twierdził, iż wyjście Wielkiej Brytanii bez umowy jest prawdopodobne jak jeden do miliona.

We wtorek przedstawiciele opozycji w Izbie Gmin mają spotkać się, by rozmawiać o tym jak uniknąć brexitu bez umowy. Według Swinson rozmowa powinna dotyczyć tego, jak przejąć kontrolę nad Izbą Gmin i stworzyć rząd jedności narodowej.

"Nalegając, by to Pan (Corbyn) stał na czele nadzwyczajnego rządu zagraża temu, by w czasie głosowania wotum nieufności zdobyć wystarczającą liczbę głosów" - pisze Swinson w liście do lidera Partii Pracy. "Skoro powiedział Pan, że zrobiłby Pan wszystko, aby uniknąć brexitu bez umowy, mam nadzieję, że będzie Pan otwarty na dyskusję o porzuceniu tego punktu, która może otworzyć drzwi do sukcesu w głosowaniu wotum nieufności. Jego sukces musi być priorytetem" - dodała.

Wcześniej Corbyn przedstawił plan uniknięcia brexitu bez umowy zakładający, że po odsunięciu od władzy Johnsona to on zostanie tymczasowym premierem. Jo Swinson już wtedy wskazywała, że premiera Corbyna nie poprą konserwatyści przeciwstawiający się twardemu brexitowi.

Aby wygrać głosowanie nad wotum nieufności Partia Pracy potrzebuje głosów Liberalnych Demokratów, Szkockiej Partii Narodowej, ale również tych przedstawicieli torysów, którzy chcą uniknąć brexitu bez umowy.

Zdaniem Swinson kandydatem na tymczasowego premiera powinien być polityk cieszący się powszechnym szacunkiem - w tym kontekście wskazała Kennetha Clarke'a, posła torysów, który w latach 1979-1997 nieprzerwanie wchodził w skład administracji rządowej lub byłą wiceszefową Partii Pracy, Harriet Harman. Zarówno Clarke, jak i Harman zadeklarowali, że mogą podjąć się takiej roli.

W liście do Corbyna Swinson chce też, aby Corbyn wyjaśnił swoje stanowisko ws. brexitu - tzn. zadeklarował, czy sprzeciwia się brexitowi w ogóle.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA