fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Liberalni Demokraci poparliby premiera Corbyna. Ale w niego nie wierzą

AFP
Liberalni Demokraci, co do zasady, nie sprzeciwiają się poparciu Jeremy'ego Corbyna jako tymczasowego premiera - informuje "The Independent" powołując się na źródła w tej pierwszej partii.

Rozmówcy "The Independent" twierdzą, że wyrażany dotąd sprzeciw przewodniczącej partii, Jo Swinson wobec kandydatury Corbyna na szefa rządu jedności narodowej jest czysto "pragmatyczny". Jedna z rozmówczyń dziennika wyjaśniła, że poprze premiera Corbyna jeśli ten zgromadzi większość w Izbie Gmin zdolną zablokować twardy brexit.

"The Independent" twierdzi też, powołując się na osobę bliską kierownictwa partii, że Liberalni Demokraci nigdy nie mieli "zasadniczych obiekcji" wobec tego, by Corbyn został premierem, jeśli takie rozwiązanie zablokuje twardy brexit.

Liberalni Demokraci chcieliby jednak wiedzieć, w jaki sposób Corbyn zamierza zbudować koalicję rządzącą.

Posłanka Christine Jardine wyjaśnia, że jej partia poprze rząd jedności narodowej stworzony przez Corbyna jeśli ten zdobędzie poparcie większości w Izbie Gmin.

- Nigdy nie poprę twardego brexitu. To byłoby szaleństwo - zadeklarowała w BBC Radio Scotland.

- Jeśli w jakiś sposób, cudownie, Izba Gmin zmieni zdanie ws. Jeremy'ego Corbyna i poprze go, wówczas nie ma mowy, żebym zrobiła coś, co miałoby zablokować starania Izby Gmin o posprzątanie tego bałaganu - dodała.

- Jednak rzeczywistość jest taka, że brakuje mu (Corbynowi) głosów - dodała.

Źródła w partii Liberalnych Demokratów przekonują "The Independent", że jeśli Corbyn znajdzie większość w Izbie Gmin wówczas partia ta "z pewnością nie pozwoli na twardy brexit".

Jednocześnie jednak liderka Liberalnych Demokratów, Jo Swinson przyznaje, że scenariusz, w którym Corbyn miałby zostać tymczasowym premierem, który zablokowałby twardy brexit "nie ma szans na realizację". Powód? Corbyna nie poprze pięciu parlamentarzystów Change UK i trzech posłów niezależnych, a to oznacza, że jego rząd musieliby poprzeć parlamentarzyści torysów.

Swinson proponuje, by zamiast tego rząd jedności narodowej mający zablokować twardy brexit spróbował stworzyć któryś z parlamentarzystów najdłużej zasiadających w Izbie Gmin - np. Ken Clarke z Partii Konserwatywnej albo Harriet Harman z Partii Pracy.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA