fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Johnson: Wielka Brytania nie nominuje nowego komisarza UE

AFP
Podczas pierwszego wystąpienia w Izbie Gmin nowy premier Boris Johnson zapowiedział, że Wielka Brytania nie zgłosi nominacji na stanowisko komisarza Unii Europejskiej.

Boris Johnson rozpoczął wystąpienie w Izbie Gmin od złożenia wyrazów uznania dla swej poprzedniczki, Theresy May. Oświadczył, że będzie kontynuował jej "wspaniałe dziedzictwo".

Johnson powtórzył obietnicę doprowadzenia do brexitu do 31 października. Powiedział, że chce uczynić Wielką Brytanię "najwspanialszym państwem na świecie".

- Pierwszym krokiem na drodze do odnowy Wielkiej Brytanii jest odbudowanie zaufania do demokracji poprzez opuszczenie Unii Europejskiej do 31 października - mówił. Dodał, że ma zamiar zrealizować ten cel bez względu na okoliczności, a ewentualna porażka w tym względzie oznaczałaby "katastrofalny spadek zaufania" społeczeństwa do brytyjskiego systemu politycznego.

AFP

Możliwy twardy brexit

Premier poinformował, że wolałby brexitu z umową. Wyraził przekonanie, że choć czas nagli, uda mu się doprowadzić do odpowiedniego porozumienia.

Ocenił, że kontrowersyjne elementy obecnej umowy muszą zniknąć.

Boris Johnson zapowiedział, że jego gabinet rzuci się w wir negocjacji w sprawie brexitu "z największą energią i determinacją". Wyraził nadzieję, że przedstawiciele Unii Europejskiej przemyślą swój opór przed zmianami w umowie brexitowej.

W innym przypadku dojdzie do twardego brexitu, na co - jak powiedział Johnson - Wielka Brytania jest "przygotowana lepiej, niż niektórzy sądzą".

Johnon poinformował, że minister Michael Gove otrzymał zadanie przygotowania planów na wypadek twardego brexitu. Zdaniem premiera, tzw. backstop nie jest niezbędny, możliwe są inne rozwiązania.

AFP

Imigranci z UE mają zostać

Johnson zapewnił parlamentarzystów, że obywatele UE będą mogli pozostać w Wielkiej Brytanii. Dodał, że zależy mu na tym, by przyciągnąć na Wyspy jak najbardziej utalentowanych ludzi. - Nikt nie wierzy w korzyści płynące z imigracji bardziej niż ja - zapewniał.

- Jestem pewien, że nasz system imigracyjny musi się zmienić - oświadczył. Dodał, że jeszcze w czwartek zaleci komitetowi ds. imigracji sprawdzenie możliwości wprowadzenia w Wielkiej Brytanii przepisów migracyjnych wzorowanych na australijskich.

Cele polityki wewnętrznej

Odnosząc się do spraw krajowych, Johnson obiecał, że rząd pod jego kierunkiem przygotuje obniżki podatków, które miałyby pobudzić innowacyjność gospodarki.

Premier zapowiedział przygotowanie planów reformy służby zdrowia, by krótszy był czas oczekiwania na wizytę u lekarza oraz zwiększenie wydatków przypadających na każdego ucznia.

Rząd ma też bezzwłocznie zacząć zatrudniać dodatkowych 20 tys. policjantów.

Premier zadeklarował również zintensyfikowanie prac nad umowami handlowymi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA