fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Premier Szkocji przedstawi wizję referendum ws. niepodległości

The Scottish Government [OGL (http://www.nationalarchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/1/)], via Wikimedia Commons
Premier Szkocji Nicola Sturgeon przedstawi w środę członkom szkockiego parlamentu "swoją wizję drugiego referendum ws. niepodległości Szkocji".

Sturgeon odpowie w ten sposób na apele o przedstawienie mapy drogowej do kolejnego referendum, o którym mówi od czasu, gdy większość mieszkańców Wielkiej Brytanii opowiedziało się za wyjściem z UE, podczas gdy w Szkocji wyraźną większość stanowili zwolennicy pozostania w Unii Europejskiej.

Poprzednie referendum ws. niepodległości Szkocji odbyło się w 2014 roku. Wówczas przeciw opuszczeniu Wielkiej Brytanii przez Szkocję zagłosowało 55,3 proc. uczestników referendum.

Rzecznik Sturegon zapowiedział, że oświadczenie, jakie wygłosi ona w szkockim parlamencie będzie "szczegółowe i konkretne" i "weźmie pod uwagę, że ludzie mają różne poglądy na konstytucyjną przyszłość Szkocji".

Rzecznik nie zdradził, czy Sturgeon wypowie się w sprawie daty przyszłego referendum.

Jak pisze Sky News proniepodległościowi działacze Szkockiej Partii Narodowej wywierają presję na Sturgeon, by ta wykorzystała niepewność ws. brexitu i jak najszybciej rozpoczęła przygotowania do referendum.

Sturgeon nie kontaktowała się z premier Theresą May ws. swojego wystąpienia w szkockim parlamencie. Rząd Wielkiej Brytanii konsekwentnie odrzuca możliwość zorganizowania drugiego referendum ws. niepodległości Szkocji.

Premier Szkocji wezwała do organizacji drugiego referendum w 2016 roku, po referendum ws. brexitu, ale kiedy w wyborach do Izby Gmin w 2017 roku jej SNP straciła 21 mandatów temat ten na pewien czas zniknął z debaty publicznej.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA