fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Szykuje się bunt w rządzie Theresy May. W poniedziałek próba sił?

Theresa May
AFP
Brytyjską premier Theresę May czeka otwarta konfrontacja z częścią własnego gabinetu. Kilku ministrów chce, by proces brexitu dokończył tymczasowy lider – ujawnia „Sunday Times”.

Reporterzy tego dziennika zapewniają, że 11 ministrów, z którymi rozmawiali, potwierdziło, że wolą, by May zrobiła miejsce dla kogoś innego. Wysocy rangą urzędnicy najczęściej wskazują na jej zastępcę, Davida Lidingtona, jako osobę, która miałaby przejąć jej funkcje. Pewne poparcie mają również Michael Gove, czołowy zwolennik brexitu w referendum w 2016 roku, i minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt.

Na poniedziałkowym posiedzeniu gabinetu buntownicy mają zagrozić masową rezygnacją, jeśli May nie ustąpi. W prywatnych rozmowach telefonicznych ministrowie zgodnie przyznają, że May stała się "toksyczną" i "nieobliczalną" postacią - donosi „Sunday Times”.

W ostatnich miesiącach premier May zmaga się z coraz większą izolacją, zarówno w ojczyźnie, jak i w Brukseli. Dwukrotnie spaliły na panewce jej próby przepchnięcia przez parlament porozumienia zatwierdzonego przez UE.

Doniesienia „Sunday Times” pojawiły się niedługo po tym, jak setki tysięcy Brytyjczyków demonstrowały przeciwko brexitowi. Protestujący domagali się też przeprowadzenia drugiego referendum, które mogłoby doprowadzić do odwołania brexitu.

Źródło: Sunday Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA