fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Rzecznik Donalda Tuska: Wzrosło prawdopodobieństwo twardego brexitu

Donald Tusk
AFP
Rzecznik szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska powiedział, że wynik dzisiejszego głosowania w Izbie Gmin jest rozczarowujący. Jego zdaniem wzrosło prawdopodobieństwo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia.

Brytyjscy parlamentarzyści zagłosowali nad drugą wersją porozumienia w sprawie warunków rozstania z Unią Europejską. Projekt umowy został odrzucony. Za umową było 232 parlamentarzystów. Przeciw 391.

- Wyrażamy ubolewanie z powodu wyniku dzisiejszego wieczornego głosowania i jesteśmy rozczarowani faktem, że rząd brytyjski nie był w stanie zapewnić większości dla porozumienia w sprawie brexitu, uzgodnionego przez obie strony w listopadzie - powiedział rzecznik szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

- Po stronie UE zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, aby osiągnąć porozumienie. Biorąc pod uwagę dodatkowe zapewnienia przedstawione przez UE w grudniu, styczniu i wczoraj, trudno jest dostrzec, co jeszcze możemy zrobić. Jeśli istnieje rozwiązanie obecnego impasu, można je znaleźć tylko w Londynie - ocenił Preben Aamann.

Rzecznik zapewnił, że Unia Europejska nadal popiera umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty oraz mechanizm backstopu.

- Do 29 marca pozostało tylko 17 dni. Dzisiejsze głosowanie znacząco zwiększyło prawdopodobieństwo brexitu bez porozumienia. Będziemy kontynuować nasze przygotowania do takiej sytuacji. Będziemy gotowi, jeśli taki scenariusz się sprawdzi - zapowiedział.

Aamann powiedział, że Unia Europejska rozpatrzy wniosek o przedłużenie artykułu 50., jeśli taki się pojawi. - Będziemy oczekiwali wiarygodnego uzasadnienia. Konieczne będzie zapewnienie sprawnego funkcjonowania instytucji UE - powiedział.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA