fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brexit: Tusk informuje o zgodzie w sprawie przyszłych relacji UE - Wielka Brytania

Donald Tusk
AFP
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że Wielka Brytania i Unia Europejska uzgodniły poprawiony tekst dotyczący przyszłych stosunków.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że szef Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker poinformował o go osiągniętym porozumieniu między negocjatorami Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Tusk dodał, że treść dokumentu przesłał już do 27 państw członkowskich. Na niedzielnym szczycie w Brukseli dokument ma być zatwierdzony przez szefów państw członkowskich.

W zeszłym tygodniu Wielka Brytania i UE opublikowały siedmiostronicowy projekt deklaracji politycznej w sprawie ram przyszłych stosunków. Nowy dokument ma 26 stron.

Wczoraj kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że może zbojkotować nadzwyczajne spotkanie w sprawie Brexitu, jeśli do tego czasu nie zostanie osiągnięte porozumienie.

Czytaj także: 585 stron. Co zawiera dokument o Brexicie?

Po zamknięciu przez May negocjacji z UE ws. umowy rządu odeszło dwóch ministrów - minister ds. brexitu, Dominic Raab oraz minister pracy i emerytur, Esther McVey. Przed tygodniem w akcie sprzeciwu wobec kształtu umowy ws. brexitu z rządu odszedł minister transportu Jo Johnson.

Najpoważniejsze zarzuty stawiane umowie May to fakt, że zmusza ona Wielką Brytanię do pozostania w unii celnej z UE i kierowania się zasadami polityki gospodarczej UE przez trudny do sprecyzowania okres. Zdaniem krytyków May oznacza, że Wielka Brytania będzie musiała kierować się regułami UE bez posiadania wpływu na te reguły.

Do odrzucenia układu namawia m.in. były szef MSZ Boris Johnson. Jego zdaniem korzystniejsze dla Wielkiej Brytanii byłoby opuszczenie UE bez umowy, niż przyjęcie umowy wynegocjowanej przez May.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA