fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

System antyplagiatowy, który myśli jak człowiek

Fotorzepa, Marek Obremski Marek Obremski Marek Obremski
Polscy programiści opracowali inteligentny system przeciwplagiatowy, który działa jak neurony w ludzkim mózgu.

Genuino nie tylko wyłapie skopiowane fragmenty, ale zrozumie czytaną treść. Dzięki temu wskaże promotorom wyłącznie zamierzone plagiaty oraz te, które mają znaczenie w ocenie oryginalności pracy. Program zamówiło już Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Marcin Paluch, prezes Fabryki Nowych Technologii, która stworzyła Genuino, przekonuje, że starsze systemy antyplagiatowe nie zauważają zapożyczeń, podczas gdy nowy system da sygnał, że mamy do czynienia z „wysokim konfliktem semantycznym". – Jest to możliwe, bo nauczyliśmy go rozpoznawać merytoryczny sens analizowanych prac. Genuino potrafi też sprawdzić stopień naturalności tekstu, a nawet adekwatność tytułu do treści – mówi prezes Paluch.

Do budowy Genuino zostały wykorzystane zaawansowane algorytmy genetyczne. Działają podobnie jak neurony w ludzkim mózgu. Jak mówią twórcy systemu, to dzięki tym algorytmom potrafi on zrozumieć zawartość merytoryczną analizowanych prac. Jest też odporny na stosowane dotąd próby oszukania systemów antyplagiatowych, jak np. zmiana kolejności wyrazów w zdaniu albo synonimy czy wstawianie liter z obcych alfabetów. Genuino czyta tysiące tekstów na sekundę i je porównuje. Do tego podaje wyniki analizy w sposób czytelny i praktyczny. – To szczególnie ważne, bo żaden system antyplagiatowy nie zastąpi dobrego promotora. Nawet najdokładniejszy program trzeba stosować wyłącznie, jako narzędzie w pracy nauczyciela akademickiego. Ważne więc, żeby pomagał a nie przeszkadzał – komentuje Marcin Paluch.

Szef programistów Genuino Sławomir Klimek wyjaśnia, że większość dostępnych systemów antyplagiatowych wykorzystuje proste metody analizy tekstów, które łatwo oszukać. Jak mówi, najczęściej stosowane jest porównywanie tekstów metodą „jeden do jednego". To znaczy, że program komputerowy skanuje prace, w poszukiwaniu identycznych fragmentów. Wystarczy więc zamienić w zdaniu kolejność wyrazów albo wstawić mikrospacje czy biały znak a plagiat pozostanie niewykryty.

Z Genuino korzysta już Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak podają twórcy systemu, 30 listopada 2015 r. MNiSW podpisało umowę z Fabryką Nowych Technologii, producentem Genuino, na dostęp do systemu przeciwplagiatowego. Z Genuino będą korzystali urzędnicy MNiSW i przedstawiciele Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA